06-03-2019 11:08 2236
ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել աջակցությունը Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, որոնք ուղղված են օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի հաջողմանը, տնտեսական առաջընթացի ապահովմանը և մի շարք այլ ուղղություններով: Այդ մասին հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բելգիայի Թագավորությունում է աշխատանքային այցով:
Ֆեդերիկա Մոգերինին ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը Բրյուսել` կարևորելով Հայաստանի հետ համագործակցության խորացումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Եվրոպական միությունը Հայաստանի վստահելի գործընկերն է, և ՀՀ-ում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններն էլ ավելի սերտացրին արժեքային ընդհանրություններ ունեցող Հայաստանի և Եվրամիության կապերը: ՀՀ կառավարության ղեկավարն ասել է, որ ՀՀ-ԵՄ քաղաքական երկխոսությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա, ինչի մասին են վկայում բարձրաստիճան պաշտոնական փոխայցերը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ կառավարությունը պատրաստ է շարունակել և էլ ավելի զարգացնել արդյունավետ գործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, վիզաների ազատականացման գործընթացին, ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումներին ԵՄ աջակցությանը և երկկողմ գործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆեդերիկա Մոգերինին մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ, անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Զրուցակիցներն ընդգծել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման կարևորությունը` այդ նպատակով միջազգային մանդատ ունեցող ձևաչափի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների շրջանակում:

06-03-2019 11:08 2347
The EU is ready to continue supporting democratic reforms in Armenia aimed at strengthening the rule of law, protecting human rights, fighting corruption, economic progress and a number of other areas. The Vice President of the European Commission, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini said this at a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is in the Kingdom of Belgium on a working visit.
Federica Mogherini welcomed the Prime Minister's visit to Brussels, noting the importance of deepening cooperation with Armenia.
Meeting in Brussels, Mogherini and Pashinyan discussed the importance of implementing the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement to underpin domestic reform in Armenia, for which Mogherini confirmed the European Union’s full support. They also exchanged on the prospects for opening a visa liberalisation dialogue between the EU and Armenia.
Mogherini and Pashinyan took stock of a peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict in light of recent contacts between Armenia and Azerbaijan. High Representative Mogherini advocated Prime Minister Pashinyan’s full engagement in negotiations without preconditions, under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs.
Meeting in Brussels, the two discussed the importance of implementing the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement to underpin domestic reform in Armenia, for which Mogherini confirmed the European Union’s full support. They also exchanged on the prospects for opening a visa liberalisation dialogue between the EU and Armenia.