15-03-2019 16:24 4065
Տեղաբաշխումը սկսվել է փետրվարի 20-ին և ավարտվել է մարտի 14-ին՝ նախատեսվածից շուտ։ Տեղաբաշխվել է 5 մլն ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով պարտատոմս։ 2019թ. 1-ին թողարկման պարտատոմսերի ժամկետայնությունը 2 տարի 6 ամիս է, իսկ արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերությունը՝ տարեկան 5,25%, որը վճարվելու է եռամսյակային պարբերականությամբ։
IDBank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ, ֆինանսական տնօրեն Ռուբեն Մելիքյանը նշել է, որ գնալով ավելի շատ հաճախորդներ են որպես խնայողական գործիք ընտրում հենց IDBank-ի պարտատոմսերը, և տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ պահանջարկը մշտապես գերազանցում է առաջարկը։ Հատկապես, որ Բանկը իր պարտատոմսերը գնած հաճախորդներին մշտապես պատրաստ է ընդամենը 1 տոկոսային կետով բարձր տոկոսադրույքով պարտատոմսերի գրավադրմամբ վարկ տրամադրել։
«IDBank-ը շարունակելու է պահպանել շուկայում առաջատար դիրքերը և հաճախորդներին այս տարի ևս առաջարկելու է պարտատոմսերի նոր տրանշեր։ Տվյալ թողարկման պարտատոմսերը ցուցակվելու են Հայաստանի ֆոնդային Բորսայում»,- նշել է Ռուբեն Մելիքյանը։
IDBank-ը պարտատոմսերի առաջին տրանշըթողարկել է 2016 թ․-ին, որից հետո իրականացրել է անվանական արժեկտրոնայինդոլարայինեւ դրամային պարտատոմսերի ևս 6 տրանշի թողարկում՝ ընդհանուր ծավալը հասցնելով 30 մլն ԱՄՆ դոլարի և 1 մլրդ դրամի։
2019 թ․-ի 1-ին թողարկման պարտատոմսերի ծրագրային Ազդագրի, Ազդագրի լրացումների եւ Թողարկման վերջնական պայմանների էլեկտրոնային տարբերակները տեղադրված են IDBank-ի պաշտոնական կայքէջում՝ www.idbank.am հասցեով։

15-03-2019 16:24 4108
Размещение началось 20-го февраля и завершилось 14-го марта – раньше установленного времени. Размещены облигации номинальной стоимостью 5 млн. долларов. Срок обращения данных облигаций - 2 года 6 месяцев, доходность по купону - 5,25%, выплаты по купонам будут осуществляться ежеквартально.
Заместитель председателя Правления, Финансовый директор Банка Рубен Меликян отметил, что все больше клиентов выбирают облигации IDBank-а как сберегательный инструмент и, как показывает многолетний опыт, спрос всегда превышает предложение. Особенно, если учитывать, что Банк всегда готов под залог облигаций предоставить кредит своим вкладчикам по проценту всего на один процентный пункт выше доходности по купону облигаций.
“IDBank собирается сохранить лидирующие позиции на рынке и в этом году предложит клиентам новые транши облигаций. Облигации данного транша скоро пройдут листинг на Фондовой Бирже Армении”,- отметил Рубен Меликян.
Свой первый транш облигаций IDBank выпустил в 2016-ом году, после чего предложил вкладчикам еще 6 траншей долларовых и драмовых облигаций: общий объем составляет 30 млн. долларов и 1 млрд. драмов.