16-11-2018 13:07 10833
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը “Սիլ Ինշուրանս” ապահովագրական ընկերության հետ համագործակցության շրջանակներում առաջին անգամ մեկնարկում է ցածր կանխավճարով հիփոթեքային վարկերի տրամադրումը "Բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին" ծրագրի շրջանակներում չվճարված/նվազեցված կանխավճարի ապահովագրության պայմանով:
Ապահովագրության այս տեսակը հնարավորություն է տալիս նվազեցնել կանխավճարի գումարը "Բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին" հիփոթեքային ծրագրի շրջանակներում և սահմանել կանխավճարի չափը բնակարանի շուկայական արժեքի ընդամենը 10%-ի չափով` առանց լրացուցիչ անշարժ գույքի գրավի ներգրավման անհրաժեշտության: Մինչ այսօր "Բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին" հիփոթեքային ծրագրի շրջանակներում ցածր կանխավճարը հնարավոր էր միայն լրացուցիչ գրավի ներգրավման պայմանով` որպես հաճախորդի վարկային պարտավորությունների կատարման լրացուցիչ ապահովություն:
Ապահովագրավճարը կազմում է տարեկան 2%, որը հաշվարկվում է սահմանված կանխավճարի և այն գումարի տարբերության նկատմամբ, որը հաճախորդը պատրաստ է վճարել որպես կանխավճար: Հատկանշական է, որ երբ վարկի հետագա մարումների արդյունքում վարկ/գրավ հարաբերակցությունը հասնում է 70%-ի (80% - անշարժ գույքը կառուցապատողից ձեռք բերելու դեպքում), ապահովագրության պահանջը դադարում է գործել և ապահովագրավճար այլեւս չի վճարվում, այսինքն, ապահովագրությունը վավեր է մինչեւ հաճախորդը կվճարի կանխավճարների սահմանված գումարը (այդ թվում` վարկը ստանալուց հետո):

16-11-2018 13:07 10836
Банк ВТБ (Армения) в рамках сотрудничества со страховой компанией “Сил Иншуранс” впервые начинает предоставление ипотечных кредитов с низкой предоплатой в рамках программы “Жилье молодым семьям” с условием страхования предоплаты.
Данный вид страхования дает возможность снизить сумму предоплаты в рамках ипотечной программы “Жилье молодым семьям” и установить в размере 10% без необходимости предоставления дополнительного залога недвижимого имущества. До сих пор низкая предоплата в рамках ипотечной программы “Жилье молодым семьям” была возможна только при условии предоставления дополнительной недвижимости в качестве дополнительного залога.
Страховой взнос составляет 2% годовых от разницы минимально требуемой предоплаты и фактической предоплаты, которую клиент готов осуществить, и единовременно выплачивается клиентом в момент получения кредита. Примечательно то, что как только в результате последующих погашений кредита значение показателя кредит/залог достигает 70% (80% - при приобретении недвижимости от застройщика), страховой взнос уже не выплачивается, т.е. страховка действует до тех пор, пока клиент своими платежами (в том числе и после получения кредита) достигнет нужной сумма предоплаты.