10-08-2017 16:28 2408
Հայաստանի կառավարության, «Դեբեդ հիդրո» ՍՊԸ և և «Հայաստանի ներդրողների ակումբ» ոչ հրապարակային պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի միջև «Շնող» ՀԷԿ կառուցման ծրագրի վերաբերյալ պայամանագիր է կնքվելու: Կառավարությունը պայմանագրի կնքմանը հավանություն տվեց այսօրվա նիստում:
Որոշման հիմնավորման համաձայն՝ նախատեսվում է հավանություն տալ 76 ՄՎՏ դրվածքային հզորությամբ «Շնող» հիդրոէլեկտրակայանի նախագծման, կառուցապատման, ֆինանսավորման, կառուցման, սեփականության իրավունքով տնօրինման, տիրապետման, շահագործման մասին շրջանակային համաձայնագրին:
Նախատեսվում է, որ ՀՀ կառավարությունը կաջակցի կառուցապատողին ձեռք բերել հողատարածք՝ ՀԷԿ-ի կառուցման նպատակով:
Կառուցապատողը պարտավորվում է իրականացնել այդ օբյեկտի շինարարական աշխատանքները: «Շնող» ՀԷԿ շահագործման օրվանից առնվազն 20 տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը պարտավորվում է երաշխավորել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ կողմից տարեկան 500 մլն կՎտժ էլեկտրաէներգիայի գնում:
Դեբեդ Գետի վրա «Շնող» ՀԷԿ կառուցման նախագծի իրականացումը թույլ կտա Հայաստանին մեծացնել հանրապետության հիդրոէներգետիկ հնարավորությունները: Նախնական գնահատումներով, ներդրումները կկազմեն 150-180 մլն դոլար։ Նախագծի իրականացումը հնարավորություն կտա նոր աշխատատեղեր ստեղծել Լոռու մարզում:
ՀԷԿ-ի շահագործման հետո այն կբավարարի ներքին սպառման 5%-ը, դրանով նպաստելով էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանը:

10-08-2017 16:28 2409
Будет подписан договор между правительством Армении, ООО «Дебед Гидро» и негосударственным инвестиционным фондом «Армянский инвестиционный клуб» по строительству ГЭС "ШНОХ". Правительство одобрило подписание контракта на сегодняшнем заседании.
В соответствии с этим решением предполагается одобрить Соглашение о проектировании, строительстве, финансировании, строительстве, утилизации, хранении, эксплуатации ГЭС"ШНОХ" c мощностью 76 МВт.
Предполагается, что правительство Армении поможет застройщику получить земельный участок для строительства гидроэлектростанции.
Разработчик обязан выполнить строительные работы этого объекта не более 20 лет с момента ввода в эксплуатацию ГЭС «Шнох». Правительство Республики Армения обязуется ежегодно приобретать электроэнергию 500 МВт у ЗАО «Электрические сети Армении».
Реализация проекта ГЭС «Шнох» на реке Дебед позволит Армении увеличить гидроэнергетический потенциал республики. По предварительным оценкам, инвестиции составят $ 150-180 млн. Реализация проекта создаст новые рабочие места в Лорийском регионе.
После работы ГЭС он будет удовлетворять 5% внутреннего потребления, тем самым способствуя укреплению энергетической безопасности.