14-08-2018 17:39 4633
2018 թ. օգոստոսի 14-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 6.0%:
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի հասարակյության հետ կապերի ծառայության հաղորդագրության, 2018 թ. հուլիսին արձանագրվել է 1.2% գնանկում՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 2.6% գնանկման դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը որոշակիորեն ավելացել է՝ ամսվա վերջին կազմելով 2.3%: Միևնույն ժամանակ բնականոն գնաճը հուլիսին փոքր-ինչ նվազել է՝ դեռևս պահպանվելով համեմատաբար բարձր մակարդակում: ԿԲ խորհուրդը գնահատում է, որ առաջիկա ամիսներին 12-ամսյա գնաճը կմոտենա նպատակային ցուցանիշին՝ տատանվելով թույլատրելի միջակայքի ստորին հատվածի շրջանակներում։
Արտաքին հատվածում շարունակվել են համաշխարհային տնտեսության աճի միտումները, իսկ հիմնական ապրանքների միջազգային շուկաներում արձանագրվել են դրան համադրելի գնաճային զարգացումներ: ԿԲ խորհրդի գնահատմամբ, տարածաշրջանի մի շարք երկրներում ԱՄՆ առևտրային սահմանափակումների և պատժամիջոցների կիրառման ներքո դիտվել է ֆինանսական շուկաների տատանողականության աճ, ինչը ներկայումս ՀՀ ֆինանսական շուկաների համար զգալի ռիսկեր չի պարունակում, սակայն ցանկացած ռիսկի դրսևորման պարագայում ԿԲ-ն կարձագանքի համարժեքորեն:
Խորհուրդն արձանագրում է, որ 2018 թ. հունիսին վերամշակող արդյունաբերության և գյուղատնտեսության աճի արագացման շնորհիվ տնտեսական ակտիվությունը վերականգնվել է՝ երկրորդ եռամսյակի սկզբում գրանցված դանդաղումից հետո: ԿԲ խորհուրդը գնահատում է, որ առաջիկայում համախառն պահանաջարկը աստիճանաբար կթուլանա` պայմանավորված հարկաբյուջետային քաղաքականության զսպող ընթացքով, ինչն արտահայտվում է նախատեսվածի համեմատ ծախսերի զգալի տնտեսումներով:
Հաշվի առնելով ակնկալվող զարգացումները՝ ներքին պահանջարկի դանդաղումը և արտաքին աշխարհի թույլ գնաճային միջավայրը, ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում պահպանել խթանող դրամավարկային պայմանները՝ անփոփոխ թողնելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի գործող մակարդակը:

14-08-2018 17:39 4632
At the August 14, 2018 sitting, the Board of the Central Bank decided to leave the refinancing rate unchanged at 6.0%.
According to the report of the Public Relations Service of the Central Bank of Armenia, in July, 2018 1.2% deflation was registered, against 2.6% deflation in the same month of the previous year, in which the 12-month inflation slightly increased by 2.3% at the end of the month. At the same time, the natural increase in July slightly dropped, remaining relatively high. The CB Board estimates that the 12-month inflation in the upcoming months will reach the target index.
Global growth trends continued in the external sector, and comparable inflation developments were recorded in international markets. According to the CB Board, in a number of countries of the region, under the US commercial restrictions and sanctions, there has been a rise in financial markets volatility, which currently does not have significant risks for the Armenian financial markets, but in case of any risk, the CB will respond adequately.
The Council notes that in 2018, due to the acceleration of the processing industry and agriculture growth in June, economic activity was restored after the slowdown at the beginning of the second quarter. The CB Board considers that in the near future the gross demand will gradually weaken due to fiscal policy restraint, which is reflected in the considerable savings cost compared to the planned ones.
Taking into consideration the expected developments, slowdown in domestic demand and the weak inflationary environment of the outside world, the CB Board considers it appropriate to maintain favorable monetary and credit conditions, leaving the current level of refinancing rate unchanged.