15-08-2018 12:02 3103
Կառավարությունը գինու արտադրությամբ զբաղվող տնտեսավարողներին թույլ կտա գործել նաև որպես շրջանառության հարկ վճարող կամ ընտանեկան ձեռնարկատիրության սուբյեկտ՝ միաժամանակ համարվելով ակցիզային հարկ վճարող:
Համապատասխան նախագիծը տեղադրված է իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում:
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ՀՀ հարկային օրենսգիրքը նախատեսում է, որ ակցիզային հարկ վճարողները կարող են գործել միայն հարկման ընդհանուր համակարգում:
Տվյալ կարգավորման պարագայում ենթաակցիզային ապրանք արտադրող փոքր տնտեսավարողներն ունենում են հարկման ընդհանուր համակարգի վարչարարությունից բխող էական խնդիրներ և գործնականում հաճախ նախընտրում են գործել ստվերում:
Խնդիրը հատկապես արդիական է գինու արտադրությամբ զբաղվող գերփոքր և փոքր տնտեսավարողների համար, որոնք ունենալով կայուն արտադրություն և սպառման շուկա, նախընտրում են գործել հարկային դաշտից դուրս:
ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության 2018թ. փետրվարին տրամադրած տեղեկությունների համաձայն՝ Վայոց ձորի մարզում գործող ընկերություններն արտադրում են տարեկան մոտ 920.000 լիտր գինի: Միաժամանակ, նույն մարզում տնայնագործ-գինեգործների կողմից արտադրվում և իրացվում է շուրջ 450-500.000 լիտր գինի: Ինչպես ցույց է տալիս Գերմանիայի միջազգային գործակցության ընկերության, Գեղարքունիքի առևտրաարդյունաբերական պալատի և Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ի կողմից Արենի, Աղավնաձոր և Ռինդ համայնքներում 2013թ. իրականացված հետազոտությունը նշված համայնքներում տնային պայմաններում արտադրվել է մոտ 885.000 լիտր գինի, որից միայն 80.000 լիտրն է օգտագործվել սեփական կարիքների համար: Արտադրված գինու մնացած մասն, ինչպես նաև գործարաններից ձեռք բերված մոտ 242.000 լիտր գինին վաճառվել է չշշալցված վիճակում (պոլիէթիլենային շշերով): Համեմատության համար նշենք, որ նույն տարածաշրջանում գործարանային պայմաններում արտադրվել է մոտ 2,6 մլն լիտր գինի:
Տնային պայմաններում գինու արտադրությունը կազմում է տվյալ տարածաշրջանում գործարանների կողմից արտադրված գինու մոտ 50%-ը:
Նշված խնդիրներին լուծում տալու, գինու արտադրությամբ զբաղվող փոքր ընկերությունների համար օրինական դաշտում տնտեսավարելու և աճի հնարավորություն ստեղծելու նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել վերջիններիս համար նախատեսել որպես շրջանառության հարկ վճարող կամ ընտանեկան ձեռնարկատիրության սուբյեկտ գործելու հնարավորություն:

Правительство также разрешит виноделам действовать в качестве налогоплательщика от оборота или семейного предпринимателя, а также считаться акцизным налогоплательщиком.
Соответствующий проект размещен на унифицированном веб-сайте проекта правовых актов.
Причина в том, что Налоговый кодекс РА предусматривает, что акцизные налогоплательщики могут действовать только в общей системе налогообложения.
В случае этого регулирования малые предприятия, производящие суб-акцизные товары, имеют значительные проблемы, связанные с общей системой налогового администрирования и часто предпочитают работать в тени.
Проблема особенно актуальна для мелких и средних производителей вина, которые имеют стабильный рынок производства и потребления и предпочитают работать за пределами налогового поля.
Согласно информации, представленной в феврале 2018 года Министерством территориального управления и развития РА, компании, действующие в провинции Вайоц Дзор, производят около 920 000 литров вина в год. В то же время около 450-500 000 литров вина производится и продается домашними фермерами в том же регионе. Согласно опросу, проведенному Германским агентством международного сотрудничества, Торговой палатой Гегаркуника и МСП Армении, в сообществах Арени, Агавнадзор и Ринд в 2013 году было произведено около 885 000 литров вина, из которых только 80 000 литров были использованы для личных нужд. Остальная часть произведенного вина, а также около 242 000 литров вина, полученного из растений, продавались в полиэтиленовых бутылках. Для сравнения, в заводских условиях было произведено около 2,6 млн. литров вина.
Вино, произведенное в домашних условиях сославило около 50% вина, произведенного на заводах в регионе.
Чтобы решить эти проблемы, для небольших компаний, занимающихся производством вина, для создания нормативно-правовой базы и роста, необходимо было предоставить им возможность выступать в качестве налогоплательщика от оборота или семейного предпринимательства.