15-08-2018 17:21 2661
Եվրոպական հանձնաժողովի Եվրոպական նորարարության խորհուրդ (ԵՆԽ) պիլոտային նախաձեռնության ներքո աջակցություն կտրամադրվի 14 բարձրակարգ ծրագրերի, որպեսզի նրանց նորարարական գաղափարներն ավելի արագ դուրս հանվեն դեպի շուկաներ:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունից տեղեկացնում են, որ ծրագրերից յուրաքանչյուրին կհատկացվի 2 մլն եվրո՝ Հորիզոն 2020 գործիքով ֆինասավորվող ԵՆԽ պիլոտային նախաձեռնության «Արագացված ֆինանսավորում նորարարությանը» բաղադրիչի շրջանակներում:
14 ծրագրերում ներգրավված են 59 գործընկերներ, այդ թվում` փոքր և միջին ձեռնարկություններ, արդյունաբերական գործընկերներ, համալսարաններ և ոչ առևտրային կազմակերպություններ՝ 18 երկրներից:
Նախաձեռնությունն առաջարկում է մինչև 3 միլիոն եվրո ֆինանսավորում այնպիսի կոնսորցիումների, որոնք բաղկացած են 3-ից 5 գործընկեր անձերից, այդ թվում՝ փոքր և միջին ձեռնարկություններից (ՓՄՁ), արդյունաբերական մասնակիցներից, հետազոտական կենտրոններից, համալսարաններից, կլաստերային կազմակերպություններից, արդյունաբերական ասոցիացիաներից, ինկուբատորներից, ներդրողներից և պետական հատվածից: Ծրագիրը նախատեսված է համեմատաբար հասուն, բացահայտում հանդիսացող և շուկային մոտ տեխնոլոգիաների, կոնցեպտների և բիզնես մոդելների համար: Մասնակիցները հնարավորություն կունենան նաև օգտվելու բիզնեսի վարման և արագացման (ակսելերացիայի) անվճար ծառայություններից:
«Արագացված ֆինանսավորում նորարարությանը» բաղադրիչով հայտերի ներկայացման համար սահմանված առաջին վերջնաժամկետի՝ 2018 թվականի մայիսի 31-ի դրությամբ Եվրոպական հանձնաժողովը ստացել էր 2016 առաջարկ: Հաջորդ վերջնաժամկետը 2018 թվականի հոկտեմբերի 23-ն է:

В рамках экспериментальной инициативы Европейского инновационного совета (ЕЦБ) Европейская комиссия будет оказывать помощь 14 высококачественным программам, чтобы быстрее реализовать свои инновационные идеи на рынках.
Делегация Европейского союза в Армении сообщает, что каждому из проектов будет выделено 2 миллиона евро в рамках компонента «ускоренного финансирования инноваций» экспериментальной инициативы ЕИБ, финансируемой Horizon 2020.
В 14 проектах участвуют 59 партнеров, включая малые и средние предприятия, промышленные партнеры, университеты и некоммерческие организации из 18 стран.
Инициатива предусматривает финансирование до трех миллионов евро для консорциумов, состоящих из 3-5 партнеров, включая малые и средние предприятия (МСП), промышленных участников, исследовательские центры, университеты, кластерные организации, промышленные ассоциации, инкубаторы, инвесторы и государственный сектор. Программа предназначена для относительно зрелых, явных и рыночных технологий, концепций и бизнес-моделей. Участники также смогут пользоваться бесплатным доступом к управлению бизнесом и ускорению.
Европейская комиссия получила 2016 предложений по состоянию на 31 мая 2018 года в течение первого крайнего срока подачи заявок в рамках компонента «Ускоренное финансирование инноваций». Следующий срок - 23 октября 2018 года.