Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ծառայողների ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ համացանցի սոցիալական ցանցերում գովազդվում են Հայաստանում գործող տարբեր վարկային միջնորդներ:
Դրանք, գործելով իբրև վարկային կազմակերպություններ, իրենց դիմող քաղաքացիների վստահությունը չարաշահելու եղանակով նրանց անվամբ Հայաստանում գործող բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների միջոցով ձևակերպում են վարկեր՝ վարկային պայմանագրում նշված գումարի 30-ից 70 տոկոսը պահելով որպես միջնորդավճար։
Վարկերը հիմնականում ձևակերպվում են այսպես. քաղաքացին վարկ ստանալու նպատակով դիմում է այսպես կոչված վարկային կազմակերպությանը, որտեղից նրան ուղեկցում են էլեկտրոնային և կենցաղային տեխնիկայի վաճառքով զբաղվող խանութներ և նրա անվամբ ձևակերպում տեխնիկայի ապառիկ վաճառք։ Ապառիկը հաստատվելուց հետո քաղաքացուն տալիս են ապառիկի պայմանագրով հաստատված գումարի 60-ից 70 տոկոսը, մնացածը պահում իրենց՝ որպես միջնորդավճար։
Քաղաքացին, արդյունքում, չի ստանում գնված ապրանքը, սակայն բանկի նկատմամբ ձեռք է բերում ամբողջությամբ պայմանագրային պարտականությունները կատարելու պարտավորություն։
Ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր, Երևան քաղաքի և մարզային վարչությունների ստորաբաժանումների կողմից հայտնաբերվել է վերը նշված գործունեությամբ զբաղվող 10 կազմակերպություն:

16-08-2018 10:26 10595
Основываясь на исследованиях Главного уголовного розыска полиции, выяснилось, что различные онлайн-кредиторы рекламируются в социальных сетях Интернета.
Они, выступая в качестве кредитных организаций, оформляют кредиты через банки или кредитные организации, действующие в Армении от их имени, злоупотребляя доверием своих заявителей, оставляя себе от 30 до 70% от суммы кредита, указанной в кредитном договоре, в качестве комиссии.
Кредиты в основном формируются следующим образом: гражданин обращается в так называемую кредитную организацию за получением кредита, где его соединяют с магазином, продающим электронику и бытовую технику, и покупает свою технику в кредит. После одобрения кредита гражданин получает от 60 до 70% суммы кредита, а остальную часть выплачивает в качестве комиссии.
В результате гражданин не получает купленный товар, но получает полное обязательство перед Банком выполнять свои договорные обязательства .
В результате масштабных оперативно-розыскных мероприятий было выявлено 10 организаций, занимающихся вышеуказанной деятельностью, главным отделом полиции, подразделениями Еревана и регионов.