Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ծառայողների ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ համացանցի սոցիալական ցանցերում գովազդվում են Հայաստանում գործող տարբեր վարկային միջնորդներ:
Դրանք, գործելով իբրև վարկային կազմակերպություններ, իրենց դիմող քաղաքացիների վստահությունը չարաշահելու եղանակով նրանց անվամբ Հայաստանում գործող բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների միջոցով ձևակերպում են վարկեր՝ վարկային պայմանագրում նշված գումարի 30-ից 70 տոկոսը պահելով որպես միջնորդավճար։
Վարկերը հիմնականում ձևակերպվում են այսպես. քաղաքացին վարկ ստանալու նպատակով դիմում է այսպես կոչված վարկային կազմակերպությանը, որտեղից նրան ուղեկցում են էլեկտրոնային և կենցաղային տեխնիկայի վաճառքով զբաղվող խանութներ և նրա անվամբ ձևակերպում տեխնիկայի ապառիկ վաճառք։ Ապառիկը հաստատվելուց հետո քաղաքացուն տալիս են ապառիկի պայմանագրով հաստատված գումարի 60-ից 70 տոկոսը, մնացածը պահում իրենց՝ որպես միջնորդավճար։
Քաղաքացին, արդյունքում, չի ստանում գնված ապրանքը, սակայն բանկի նկատմամբ ձեռք է բերում ամբողջությամբ պայմանագրային պարտականությունները կատարելու պարտավորություն։
Ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր, Երևան քաղաքի և մարզային վարչությունների ստորաբաժանումների կողմից հայտնաբերվել է վերը նշված գործունեությամբ զբաղվող 10 կազմակերպություն:

16-08-2018 10:26 10594
Based on the studies of the Chief Criminal Investigation Department of the Police, it was found out that different online creditors are being advertised in the Internet social networks.
They, acting as credit organizations, form loans through banks or credit organizations operating in Armenia under their name by abusing the trust of their applicants, keeping 30 to 70 % of the loan amount specified in the loan agreement as a commission fee.
Loans are mainly formed as follows: a citizen applies to a so-called credit organization to get a loan from where he is accompanied to stores selling electronics and household appliances and buys his technique on credit. After the credit is approved, the citizen gets 60 to 70% of the loan amount, and the rest they keep as a commission fee.
As a result, the citizen does not receive the purchased goods, but obtains a full commitment to the contractual obligations to the bank.
As a result of the extensive operative-investigative measures, 10 organizations of the above mentioned activities were detected by the chief office of the Police, Yerevan and regional departments.