Եկամտահարկի դրույքաչափի նվազեցումից հարկային կորուստներ կլինեն, սակայն դրանք կլրացվեն ստվերի կրճատման հաշվին, հայտարարել է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի 1-ին տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանը:
«Եկամտահարկի դրույքաչափը կարող է 2019 թ. հունվարի 1-ից սահմանվել 20%: Դրա հետևանքով հարկային եկամուտների կորուստներ կունենանք, սակայն դրանք կլրացվեն հարկ վճարողների կողմից իրական աշխատավարձերի հայտարարագրման, բոլոր աշխատողների գրանցման և ստվերի կրճատման հաշվին: Սակայն այս հարցը դեռ քննարկման փուլում է»,- ասաց Մաշադյանը:
ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալն անդրադարձավ նաև մամուլի հրապարակումներին ու տեղի ունեցած միջադեպերին, որտեղ նշվում էր, որ ՊԵԿ աշխատակիցները ՀԴՄ կտրոնների ստուգումներ իրականացնելիս անհիմն գործողություններ են իրականացրել:
«Երբ իմացանք, որ Արտաշատում ժողովրդի կողմից դժգոհություն կա, Կոմիտեի նախագահի հետ կարճ ժամանակում եղանք տեղում ու փորձեցինք հասկանալ` ինչն է խնդիրը: Ներկայացվեց, որ ՊԵԿ ստուգողների կողմից եղել է մի քանի գնում ու վերջին գնման ժամանակ, երբ մոլորության արդյունքում չի տրվել կտրոնը, այդ ժամանակ էլ կտրոն չտրամադրողը տուգանվել է: Քանի որ նոր ՀԴՄ-ներ են կիրառվում, որոնք ցույց են տալիս, թե երբ է կտրոն տրվել, տեսանք, որ նախորդ գնումներն էլ չեն արտացոլվել ՀԴՄ կտրոններում»,- ասաց ՊԵԿ նախագահի 1-ին տեղակալը:

24-08-2018 16:26 8889
In the result of income tax reduction there will be tax losses but they be compensated by the shadow reduction, First Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Rafik Mashadyan stated.
"Income tax rate can reach 20% from January 1, 2019. As a result, we will have tax losses, but they will be compensated by declaration of real wages by taxpayers, registration of all employees and shadow reduction. But this issue is still under discussion, "said Mashadyan.
The SRC's First Deputy Chairman also touched upon the media publications and incidents that indicated that SRC employees made unreasonable actions when checking cash register checks.
"When we found out that there was dissatisfaction with the people in Artashat, we got there with the Chairman of the Committee and tried to understand what the problem was. SRC inspectors made a few purchases and during the last purchase when the coupon was not issued as a result of misguidance, then the seller was fined. Since new cash registers are used, which show when a coupon has been issued, we noticed that previous purchases had not been reflected in cash register checks, "said the 1st Deputy Chairman of the SRC.