Եկամտահարկի դրույքաչափի նվազեցումից հարկային կորուստներ կլինեն, սակայն դրանք կլրացվեն ստվերի կրճատման հաշվին, հայտարարել է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի 1-ին տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանը:
«Եկամտահարկի դրույքաչափը կարող է 2019 թ. հունվարի 1-ից սահմանվել 20%: Դրա հետևանքով հարկային եկամուտների կորուստներ կունենանք, սակայն դրանք կլրացվեն հարկ վճարողների կողմից իրական աշխատավարձերի հայտարարագրման, բոլոր աշխատողների գրանցման և ստվերի կրճատման հաշվին: Սակայն այս հարցը դեռ քննարկման փուլում է»,- ասաց Մաշադյանը:
ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալն անդրադարձավ նաև մամուլի հրապարակումներին ու տեղի ունեցած միջադեպերին, որտեղ նշվում էր, որ ՊԵԿ աշխատակիցները ՀԴՄ կտրոնների ստուգումներ իրականացնելիս անհիմն գործողություններ են իրականացրել:
«Երբ իմացանք, որ Արտաշատում ժողովրդի կողմից դժգոհություն կա, Կոմիտեի նախագահի հետ կարճ ժամանակում եղանք տեղում ու փորձեցինք հասկանալ` ինչն է խնդիրը: Ներկայացվեց, որ ՊԵԿ ստուգողների կողմից եղել է մի քանի գնում ու վերջին գնման ժամանակ, երբ մոլորության արդյունքում չի տրվել կտրոնը, այդ ժամանակ էլ կտրոն չտրամադրողը տուգանվել է: Քանի որ նոր ՀԴՄ-ներ են կիրառվում, որոնք ցույց են տալիս, թե երբ է կտրոն տրվել, տեսանք, որ նախորդ գնումներն էլ չեն արտացոլվել ՀԴՄ կտրոններում»,- ասաց ՊԵԿ նախագահի 1-ին տեղակալը:

В результате снижения налога на прибыль будут налоговые убытки, но они будут компенсированы снижением тени, заявил первый заместитель председателя Комитета госдоходов РА Рафик Машадян.
«Ставка подоходного налога может достигать 20% с 1 января 2019 года. В результате у нас будут налоговые убытки, но они будут компенсированы декларированием реальной заработной платы налогоплательщиками, регистрацией всех сотрудников и сокращением теневых доходов», - сказал Машадян.
Первый заместитель председателя КГД также затронул публикации в средствах массовой информации и инциденты, в которых указывалось, что сотрудники КГД совершали необоснованные действия при проверке чеков кассовых аппаратов.
«Когда мы узнали о неудовлетворенности людей в Арташате, мы пришли туда с председателем Комитета и попытались понять, в чем проблема. Инспекторы КГД совершили несколько покупок и во время последней покупки, когда не был выдан чек, продавец был оштрафован. Поскольку используются новые кассовые аппараты, которые показывают, когда был выдан чек, мы заметили, что предыдущие покупки также не были отражены в кассовых чеках», - сказал 1-й заместитель председателя КГД.