24-08-2018 19:11 7533
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ բովանդակալից բանակցություններ է ունեցել, որոնք վերաբերել են Հայաստան-Գերմանիա, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հարցերին, միջազգային ու տարածաշրջանային օրակարգին։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը՝ գերմանացի կանցլերի հետ Երևանում անցկացվող համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նա նշել է, որ այդ օրակարգի բազմաթիվ հարցերի վերաբերյալ տեսակետները համընկնում են, ինչը ցույց է տալիս, որ երկու երկրների հարաբերությունները հսկայական պոտենցիալ ունեն:
Փաշինյանը նաև նշել է, որ Գերմանիան Հայաստանի հետ առևտրաշրջանառության ծավալով երրորդ գործընկերն է աշխարհում և առաջինը՝ Եվրոպայում: Նա հույս հայտնեց, որ այդ ծավալները ոչ միայն քանակական, այլև որակական առումով փոփոխություններ կկրեն։
«Մենք քննարկեցինք ու եկանք եզրակացության, որ այս այցի արդյունքներով կոնկրետ գործողությունենրի համատեղ օրակարգ կունենանք, որոնք կվերաբերվեն ամենատարբեր ոլորտներին ու կոնկրետ աշխատանք կիրականացնենք այդ օրակարգի հարցերը իրականություն դարձնելու համար», - նշեց Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел серьезные переговоры с канцлером Германии Ангелой Меркель по вопросам отношений Армения-Германия, Армения-ЕС, международной и региональной повестки дня. Об этом заявил премьер-министр РА на совместной пресс-конференции с канцлером Германии в Ереване.
Он отметил, что мнения по многим вопросам этой повестки дня совпадают, что свидетельствует о том, что отношения между двумя странами имеют огромный потенциал.
Пашинян также отметил, что Германия является третьим партнером в мире по объему товарооборота с Арменией и первым в Европе. Он выразил надежду, что эти объемы будут не только количественными, но и качественными.
«Мы обсудили и пришли к выводу, что по результатам этого визита у нас будет совместный план действий, который будет применяться в разных сферах, и мы будем выполнять конкретную работу, чтобы сделать повестку дня реалистичной», - сказал Пашинян.