«Յոլա գնալու ռեժիմը պետք է հանենք, հիմա առաջ գնալու ժամանակն է, հերիք է՝ ինչքան յոլա գնացինք», - Գումի շուկայի վաճառողների հետ հանդիպմանը նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Լոլիկն 800 դրամո՞վ եք վաճառում, այս սեզոնին տարօրինակ է: Տարօրինակ է, որ այս սեզոնին ջերմոցի լոլիկ է հայտնվել շուկայում: Իսկ տանձը 300-ից 2000 դրամով է վաճառվում:»,- նշեց վարչապետը, ինչին ի պատասխան վաճառողները տեղեկացրին, որ լոլիկի գինը տատանվում է 150-1000 դրամ՝ կախված որակից:
Վարչապետին հայտնեցին, որ բացի լոլիկից նաև թանկացել է վարունգը, ձմերուկը, սմբուկը:
«Գյուղացիները թանկ են տալիս, թանկ ենք վաճառում: Բայց պատճառը եղանակն է, այս տարի շոգ էր, շոգը ամեն ինչ վառեց»,- ասացին վաճառողները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ պետք է աշխատել գյուղմթերքի գների նվազեցման ուղղությամբ. «Հիմա խնդիր չկա գների վրա ազդելու, բայց քաղաքականության միջոցով երկարաժամկետ հատվածում պետք է փորձել գները նվազեցնել»,-ասաց վարչապետը:

«Настало время двигаться вперед, достаточно жить ниже среднего», - сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с продавцами рынка Гум.
«Вы продаете помидоры за 800 драмов, странно для этого сезона. Странно, что в этом сезоне на рынке появились томаты теплицы, а груша стоит от 300 до 2000 драмов», - сказал премьер-министр, в ответ на это продавцы сообщили, что цена на томаты варьируется от 150-1000 драмов в зависимости от их качества.
Премьер-министру сказали, что помимо помидоров цены на огурцы, арбузы, баклажаны тоже выросли.
«Жители деревни продают нам по высокой цене, мы перепродаем их дорого, но причина в погоде, в этом году было жарко, и жара сожгла все», - сказали продавцы.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что должен работать над снижением цен на сельхозпродукцию. «Сейчас нет проблем влиять на цены, но в долгосрочной перспективе, через политику, мы должны попытаться снизить цены», - сказал премьер-министр.