27-08-2018 14:19 35901
Հայաստանում գործող բոլոր բանկային ու վարկային կազմակերպությունները, կառավարության որոշմամբ, զիջելու են մինչև 2018 թվականի մայիսի 31-ը անհուսալի դասակարգված, կուտակած վարկերի տույժ-տուգանքները, ինչից կօգտվեն մոտ հարյուր հազար քաղաքացիներ:
Օգոստոսի 1-ից գործընթացը մեկնարկել է: Ժամկետանց պարտքերը զիջելու համար ժամանակ է սահմանված՝ մինչև տարևերջ պետք է փաստաթղթերը ներկայացնել։
Այնուամենայնիվ, շատ քաղաքացիներ՝ չնայած բանկերի հայտարարություններին, շարունակում են բողոքել, որ գործընթացն ուշանում է և ոչ համաչափ է կիրառվում: Բացի այդ, կան մարդիկ, որոնք չեն կարողանում նախօրոք վարկի մայր գումարը վճարել ու ազատվել տուգանքներից:
Վարկառուները կարող են միանգամից վարկի մայր գումարը վճարել ու ազատվել տուգանքներից կամ էլ 11-ամսյա տարաժամկետ վճարման կարգով ժամանակացույց կազմել, իսկ երրորդ տարբերակի դեպքում վարկառուի հետ կնքվում է վերավարկավորման պայմանագիր:

27-08-2018 14:19 35899
All banking and credit organizations operating in Armenia, by the decision of the Government, will forgive penalties for loans accumulated till June 1, 2018, about 100,000 citizens will benefit from this.
Since August 1 the process has started. Currently, banks accept documents and re-register loans, and in case of forgiving fines, each borrower's individual credit history and financial liabilities are taken into account. Citizens should apply to banks and credit companies to pay off their overdue debts.
Documents must be submitted by the end of the year.
Borrowers can pay the principal amount of the loan at once and get rid of fines or get a schedule of 11-month payment, and in this case, a loan agreement is signed with the borrower.