27-08-2018 14:19 35901
Հայաստանում գործող բոլոր բանկային ու վարկային կազմակերպությունները, կառավարության որոշմամբ, զիջելու են մինչև 2018 թվականի մայիսի 31-ը անհուսալի դասակարգված, կուտակած վարկերի տույժ-տուգանքները, ինչից կօգտվեն մոտ հարյուր հազար քաղաքացիներ:
Օգոստոսի 1-ից գործընթացը մեկնարկել է: Ժամկետանց պարտքերը զիջելու համար ժամանակ է սահմանված՝ մինչև տարևերջ պետք է փաստաթղթերը ներկայացնել։
Այնուամենայնիվ, շատ քաղաքացիներ՝ չնայած բանկերի հայտարարություններին, շարունակում են բողոքել, որ գործընթացն ուշանում է և ոչ համաչափ է կիրառվում: Բացի այդ, կան մարդիկ, որոնք չեն կարողանում նախօրոք վարկի մայր գումարը վճարել ու ազատվել տուգանքներից:
Վարկառուները կարող են միանգամից վարկի մայր գումարը վճարել ու ազատվել տուգանքներից կամ էլ 11-ամսյա տարաժամկետ վճարման կարգով ժամանակացույց կազմել, իսկ երրորդ տարբերակի դեպքում վարկառուի հետ կնքվում է վերավարկավորման պայմանագիր:

27-08-2018 14:19 35900
Все банковские и кредитные организации, действующие в Армении, по решению Правительства, будут прощать штрафы за кредиты, накопленные до 1 июня 2018 года, чем воспользуются около 100 000 граждан.
С 1 августа процесс начался. В настоящее время банки принимают документы и перерегистрируют кредиты, а в случае прощения штрафов учитываются индивидуальная кредитная история и финансовые обязательства каждого заемщика. Граждане должны обращаться в банки и кредитные компании для погашения просроченной задолженности.
Документы должны быть представлены до конца года.
Заемщики могут выплатить основную сумму кредита сразу и избавиться от штрафов или получить график 11-месячного платежа, и в этом случае с заемщиком будет подписано кредитное соглашение.