Կառավարությունն առաջարկում է փոխել «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրի որոշ դրույթներ։
Ըստ Ֆինանսների նախարարության նախագծի, փոփոխությունները վերաբերում են կանխավճարին, տարիքային շեմին, նաև տոկոսադրույքներին։
Ըստ գերատեսչության տվյալների՝ ծրագրի շրջանակում վարկավորմամբ են զբաղվում 19 ֆինանսական կազմակերպություն` 14 բանկ և 5 վարկային կազմակերպություն:
Ֆինանսների նախարարությունն առաջարկում է որպես ամուսինների տարիքային գումար դիտարկել ոչ թե 65 տարին, այլ 70-ը։
Բացի այդ, առաջարկվում է փոխել Երևանի և մարզերի համար կանխավճարի չափը․ ներկայումս այն կազմում է ձեռք բերվող բնակարանի արժեքի առնվազն 30 տոկոսը, նախարարությունն առաջարկում է այն դարձնել 20 տոկոս։
Այսինքն՝ առաջարկի համաձայն հիփոթեքային վարկի գումարը չի կարող գերազանցել գրավադրված բոլոր բնակելի անշարժ գույքերի արժեքի 80 տոկոսը, ընդ որում՝ ոչ ավելի, քան 20 մլն դրամը` անկախ գրավադրված բոլոր բնակելի անշարժ գույքերի արժեքից:
Օրենքի նախագծում ներկայումս ամրագրված է, որ հիփոթեքային վարկը տրամադրվելու է առնվազն 10 տարի մարման ժամկետով, 10.5-11 տոկոսով, որից 2 տոկոսը կսուբսիդավորի պետությունը, իսկ Հայաստանի մարզերում տրամադրված հիփոթեքային վարկերի համար պետությունը կսուբսիդավորի 4 տոկոսը։
Այս դրույթն առաջարկվում է փոխել հետևյալ պարբերությամբ․ «Հիփոթեքային վարկը կարող է տրամադրվել առնվազն 10 տարի մարման ժամկետով, տարին առավելագույնը 9.5 տոկոս տոկոսադրույքով, որից պետության կողմից կսուբսիդավորվեն՝ 2 տոկոսային կետով և 4 տոկոսային կետով համապատասխանաբար Երևանում և Հայաստանի Հանրապետության մարզերում ձեռք բերվող անշարժ գույքի համար տրամադրվող հիփոթեքային վարկերը»։
Ըստ կառավարության՝ նախագծի ընդունման արդյունքում ծրագրի հասանելիությունը կբարձրանա` երիտասարդ ընտանիքները կկարողանան 20 տոկոս կանխավճարով ձեռք բերել մինչև 25 մլն ՀՀ դրամ արժեքով բնակարաններ, ինչը կարող է որոշակիորեն աշխուժացնել անշարժ գույքի շուկան։

Правительство предлагает изменить некоторые положения государственной целевой программы «Доступная квартира для молодой семьи».
По данным Министерства финансов, поправки касаются предоплаты, возрастного порога и процентных ставок.
По данным департамента, в рамках программы кредитованием занимаются 19 финансовых организаций - 14 банков и 5 кредитных организаций.
Министерство финансов рекомендует рассмотреть сумму возрастов супругов не 65 лет, а 70 лет.
Кроме того, предлагается изменить предоплату для Еревана и регионов. В настоящее время она составляет не менее 30% от стоимости приобретенной квартиры, министерство предлагает снизить её до 20%.
То есть, согласно предложению, сумма ипотечного кредита не может превышать 80% стоимости всей заложенной жилой недвижимости, не более 20 миллионов драмов, независимо от стоимости всей заложенной недвижимости.
Законопроект в настоящее время предусматривает, что ипотечный кредит будет предоставлен под 10,5-11% со сроком погашения 10 лет, из которых 2% будет субсидировать государство, а в регионах Армении -4%.
Данный проект предлагает внести следующие изменения: «Ипотека может быть погашена за 10 лет с максимальной процентной ставкой 9,5% годовых, из которой 2 % будет субсидировать правительство для недвижимости, приобретенной в Ереване и 4 % - в регионах Республика Армения».
По данным правительства, в результате принятия проекта повысится доступность программы: молодые семьи смогут приобретать квартиры стоимостью до 25 млн. драмов с предоплатой в 20%, что может определенно активировать рынок недвижимости.