30-08-2018 12:33 4528
ՀՀ կառավարության որոշմամբ Հրազդանում կստեղծվի ազատ տնտեսական նոր գոտի, որի կազմակերպիչ է ճանաչվել «ԷԿՈՍ» ՓԲԸ-ն:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանի խոսքով` կազմակերպության կողմից ներկայացված ծրագիրը նախատեսում է մինչև 2043 թվականը այդ տարածքում ներգրավել 200 շահագործողի, ընդ որում, մինչև 2021 թվականը՝ 50 շահագործողի:
«Ծրագրի ընթացքում կազմակերպչի կողմից ստեղծվելու է 22 նոր աշխատատեղ, և 300 նոր աշխատատեղ էլ կանխատեսվում է, որ կստեղծեն շահագործողները: Կազմակերպիչը մինչև 4 մլն դոլարի ներդրում է նախատեսում կատարել, իսկ շահագործողների կողմից մինչև 2021 թվականը 15 մլն դոլարի, իսկ հետագա տարիների համար ևս 30 մլն դոլարի ներդրում»,- ասաց Մինասյանը՝ ընդգծելով, որ լինելու է ԱՏԳ-ի երկու հիմնական տարածք. մեկը Հրազդանում 4,3 հա չափով, մյուսը՝ գրասենյակային տարածք՝ Երևանում:
«Հրազդանում ակնկալվում է, որ կլինի մայնինգի կենտրոն, այսինքն՝ կիրականացվի բլոկչեյն տեխնոլոգիաների վրա հիմնված գործունեություն, տվյալների մեծ զանգվածների ամպային հաշվարկման և ամպային տեխնոլոգիաների առավել լայն օգտագործում ու սրանով պայմանավորված առավել լայն հնարավորություններ»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ սա կլինի Հայաստանում թվով 4-րդ ազատ տնտեսական գոտին:

30-08-2018 12:33 4725
По решению правительства РА в Раздане будет создана новая свободная экономическая зона, организованная ЗАО «ЭКОС».
По словам министра экономического развития и инвестиций Арцвика Минасяна, программа, предоставляемая организацией, предусматривает привлечение 200 эксплуататоров на этой территории до 2043 года и до 50 эксплуататоров до 2021 года.
«В ходе программы организаторы создадут 22 новых рабочих места, а 300 новых рабочих мест будут созданы эксплуататорами. Организатор планирует инвестировать до 4 млн долларов, а эксплуататоры будут инвестировать 15 миллионов долларов США до 2021 года и 30 миллионов долларов на последующие годы», - сказал Минасян, подчеркнув, что будут две основные области СЭЗ- один в Раздане с общей площадью 4,3 гектара, а другой в Ереване.
«В Раздане откроется майнинг центр, то есть будут осуществлять деятельность на основе блокчейн технологий, облачные вычисления и облачное использование данных в большом количестве и более широкие возможности», - сказал министр, добавив, что это будет 4-ая свободная экономическая зона в Армении.