30-08-2018 12:33 4528
ՀՀ կառավարության որոշմամբ Հրազդանում կստեղծվի ազատ տնտեսական նոր գոտի, որի կազմակերպիչ է ճանաչվել «ԷԿՈՍ» ՓԲԸ-ն:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանի խոսքով` կազմակերպության կողմից ներկայացված ծրագիրը նախատեսում է մինչև 2043 թվականը այդ տարածքում ներգրավել 200 շահագործողի, ընդ որում, մինչև 2021 թվականը՝ 50 շահագործողի:
«Ծրագրի ընթացքում կազմակերպչի կողմից ստեղծվելու է 22 նոր աշխատատեղ, և 300 նոր աշխատատեղ էլ կանխատեսվում է, որ կստեղծեն շահագործողները: Կազմակերպիչը մինչև 4 մլն դոլարի ներդրում է նախատեսում կատարել, իսկ շահագործողների կողմից մինչև 2021 թվականը 15 մլն դոլարի, իսկ հետագա տարիների համար ևս 30 մլն դոլարի ներդրում»,- ասաց Մինասյանը՝ ընդգծելով, որ լինելու է ԱՏԳ-ի երկու հիմնական տարածք. մեկը Հրազդանում 4,3 հա չափով, մյուսը՝ գրասենյակային տարածք՝ Երևանում:
«Հրազդանում ակնկալվում է, որ կլինի մայնինգի կենտրոն, այսինքն՝ կիրականացվի բլոկչեյն տեխնոլոգիաների վրա հիմնված գործունեություն, տվյալների մեծ զանգվածների ամպային հաշվարկման և ամպային տեխնոլոգիաների առավել լայն օգտագործում ու սրանով պայմանավորված առավել լայն հնարավորություններ»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ սա կլինի Հայաստանում թվով 4-րդ ազատ տնտեսական գոտին:

By the decision of the government of RA a new free economic zone will be created in Hrazdan, organized by ECOS CJSC.
According to Artsvik Minasyan, the Minister of Economic Development and Investments, the program provided by the organization envisages to involve 200 operators in that territory till 2043, and up to 50 operators till 2021.
"During the program 22 new jobs will be created by the organizer and 300 new jobs will be created by the exploiters. The organizer plans to invest up to $ 4 million and operators will invest $ 15 million till 2021 and $ 30 million for the next years, "said Minasyan stressing that he will be the two main areas of the FEZ. one in Hrazdan with a total area of 4.3 hectares and the other one in Yerevan.
"In Hrazdan, it is expected to be a mining center, that is blockchane technology-based activities, cloud computing and cloud-based utilization of large masses of data, and wider opportunities," said the Minister adding that this would be the 4th free economic zone in Armenia.