«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ ու «Վրացական երկաթուղի» ԲԸ համատեղ որոշման համաձայն, 2018 թվականի սեպտեմբերի 1-ից Փոթի նավահանգիստ - Հայաստան հաղորդակցությունում հացահատիկային բեռների երկաթուղային փոխադրումների սակագները նվազում են 52 տոկոսով, հայտնել են «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն:
Ավելի վաղ տեղեկություն էր տարածվել այն մասին, որ Վրաստանի կառավարության որոշմամբ՝ սեպտեմբերի 15-ից արգելվելու է ցամաքային ճանապարհով Հայաստան ցորենի և որոշ հացահատիկային կուլտուրաների ներկրումը։ Փոխադրումները պետք է իրականացվեն ջրային, այնուհետև երկաթուղային ճանապարհով։

ООО «Южно-Кавказская железная дорога» и совместное предприятие «Грузинская железная дорога» сообщают, что с 1 сентября 2018 года тарифы на железнодорожную перевозку зерновых грузов на коммуникационном пути порт Поти – Армения снизятся на 52% , говорится в сообщении ООО «Южно-Кавказская железная дорога».
Ранее сообщалось, что решением правительства Грузии с 15 сентября Армении будет запрещено импортировать пшеницу и некоторые зерновые культуры. Транспортировка должна осуществляться водным транспортом, затем по железной дороге.