31-08-2018 14:38 2952
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը փորձում է անարդար, ոչ հավասար բաշխված մրցակցային առավելությունը վերացնել,հայտարարել է ՏԶՆ նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը։
«Սա կբերի նրան, որ իսկապես մրցակցային տնտեսավարողները կկարողանան արդեն մրցել մենաշնորհների հետ և ժամանակի ընթացքում դուրս մղել նրանց։ Կարող է սա լինել վաղը կամ մեկ ամիս հետո, բայց լինելու է միանշանակ»,- նշել է փոխնախարարը։
Նա նշել է, որ գերատեսչության նպատակն է օգնել բիզնեսին՝ վերհանելով խնդիրները, և եթե պետք է ինչ-որ գործողություն անել:
«Մենք նաև փորձում ենք առանձնացնել այն ոլորտները, որտեղ Կառավարությունը կարող է ինչ-որ գործողություններ անել՝ այդ ոլորտների մրցունակությունը բարձրացնելու համար»,- հայտնեց նա։
Ավագ Ավանեսյանը նաև նշել է, որ տնտեսական աճը պետք է լինի այնպիսին, որ որքան հնարավոր է շատ մարդ տնտեսական դաշտում ինքնադրսևորվելու հնարավորություններ ունենա։

Министерство экономического развития и инвестиций РА пытается устранить несправедливое, равноправное конкурентное преимущество, сказал заместитель министра регионального развития Аваг Аванесян.
«Это приведет к тому, что конкурентоспособные бизнесмены смогут конкурировать с монополиями и вытолкнуть их со временем. Это может быть завтра или через месяц, но случится несомненно», - сказал заместитель министра.
Он отметил, что цель отдела заключается в оказании помощи предприятиям, выявлении проблем и, при необходимости, предпринимать определенные действия.
«Мы также пытаемся отделить области, в которых правительство может предпринимать определенные действия для повышения конкурентоспособности этих секторов», - сказал он.
Аваг Аванесян также отметил, что экономический рост должен быть таким, чтобы как можно больше людей cмогли проявить себя в экономической сфере.