31-08-2018 14:38 2952
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը փորձում է անարդար, ոչ հավասար բաշխված մրցակցային առավելությունը վերացնել,հայտարարել է ՏԶՆ նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը։
«Սա կբերի նրան, որ իսկապես մրցակցային տնտեսավարողները կկարողանան արդեն մրցել մենաշնորհների հետ և ժամանակի ընթացքում դուրս մղել նրանց։ Կարող է սա լինել վաղը կամ մեկ ամիս հետո, բայց լինելու է միանշանակ»,- նշել է փոխնախարարը։
Նա նշել է, որ գերատեսչության նպատակն է օգնել բիզնեսին՝ վերհանելով խնդիրները, և եթե պետք է ինչ-որ գործողություն անել:
«Մենք նաև փորձում ենք առանձնացնել այն ոլորտները, որտեղ Կառավարությունը կարող է ինչ-որ գործողություններ անել՝ այդ ոլորտների մրցունակությունը բարձրացնելու համար»,- հայտնեց նա։
Ավագ Ավանեսյանը նաև նշել է, որ տնտեսական աճը պետք է լինի այնպիսին, որ որքան հնարավոր է շատ մարդ տնտեսական դաշտում ինքնադրսևորվելու հնարավորություններ ունենա։

31-08-2018 14:38 2951
The RA Ministry of Economic Development and Investments tries to eliminate unfair, non-equitable competitive advantage, Deputy Minister of Regional Development Avag Avanesyan said.
"This will lead to the fact that competitive managers will be able to compete with monopolies and drive them out over time. Maybe this will be tomorrow or a month later, but it will be definitely happen, "said the Deputy Minister.
He noted that the purpose of the department is to help businesses, by identifying problems, and if needed- do some actions.
"We are also trying to separate the areas where the Government can do some actions to increase the competitiveness of those sectors," he said.
Avag Avanesyan also noted that economic growth should be so that as many people as possible could express themselves in the economic sphere.