15-10-2018 16:30 2984
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ թիրախային վարկավորման պորտֆելում ընդգրկված երիտասարդ, կին և սկսնակ գործարարների, ուսանողների համար գործող վարկային պրոդուկտներին կավելանա ևս մեկը` հատուկ վարկային ծրագիր սիրիահայերի համար: Պրոդուկտի վեջնական դիզայնի մշակման նպատակով բանկի ղեկավար անձնակազմը հանդիպել է շուրջ երկու տասնյակ սիրիահայ գործարարների հետ` այդ համատեքստում նրանց խնդիրներն ու առաջարկները քննարկելու նպատակով:
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը կարևորելով Հայաստանում սիրիահայերի տնտեսական ինտեգրման հիմնախնդիրը նշել է, որ բանկն իր սոցիալական պատասխանատվության շրջանակում` ելնելով սիրիահայերի սոցիալ-տնտեսական, ժողովրդագրական առանձնահատկություններից, պատրաստ է համատեղ ջանքերով մշակել և գործարկել կողմերի համար շահավետ վարկային պրոդուկտներ:
Հայաստանում սիրիահայ համայնքի ղեկավար Ներսես Քիվոն ընդգծել է, որ սիրիահայ գործարարները վարկավորման պայմանների առումով մի շարք խնդիրներ ունեն և բանկի նախաձեռնությունը, դրանք համատեղ վերհանելու և հնարավոր լուծումներ գտնելու տեսանկյունից, շատ գնահատելի է:
Հանդիպման ավարտին ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ ղեկավարը վստահեցրել է, որ բանկի մասնագետները կվերլուծեն շահագրգիռ քննարկման արդյունքում բարձրացված խնդիրները և առաջիկա 2-3 շաբաթվա ընթացքում սիրիահայերին կներկայացվեն վերջնական վարկային պրոդուկտներ:

15-10-2018 16:30 3007
К действующим продуктам кредитования для молодых, начинающих, женщин–предпринимателей и студентов, включенные в целевой портфель АРАРАТБАНКа, будет добавлена еще одна кредитная программа для армян из Сирии. Чтобы разработать окончательный дизайн продукта, менеджеры банка встретились с 20 армянскими бизнесменами из Сирии, чтобы обсудить с ними вопросы и предложения в этом контексте.
Председатель Совета АРАРАТБАНКа Ашот Осипян, придавая большое значение вопросу экономической интеграции армян из Сирии, сказал, что банк, в рамках своей социальной ответственности, учитывая социально-экономические и демографические особенности армян из Сирии, готов разрабатывать и запускать выгодные кредитные продукты для сторон.
Лидер общины армян из Сирии в Армении Нерсес Киво подчеркнул, что у армянских бизнесменов из Сирии есть ряд проблем, с точки зрения условий кредитования, и инициатива банка очень важна для их совместного выявления и определения возможных решений.
По завершении встречи глава АРАРАТБАНКа заверил, что специалисты банка проанализируют вопросы, поднятые в результате обсуждений, и предоставят готовые кредитные продукты армянам из Сирии в ближайшие 2-3 недели.