18-10-2018 12:21 2267
ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց Ասիական զարգացման բանկից 50 մլն դոլարի չափով բյուջետային աջակցության վարկային միջոցներ ներգրավելու նախագծին:
Նախագծի հիմնավորման համաձայն
, Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի միջև նախատեսվում է ստորագրել «Հանրային արդյունավետության և ֆինանսական շուկաների ծրագիր. Ենթածրագիր 2» վարկային համաձայնագիրը՝ 50 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով բյուջետային աջակցության վարկային միջոցներ ներգրավելու նպատակով:
Նշված միջոցներն ուղղվելու են «2018թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պակասուրդի ֆինանսավորմանը (պակասուրդի ընդհանուր գումարը՝ 156 մլրդ 915 մլն 705.5 հազ. ՀՀ դրամ), ուստի, վարկային միջոցների ժամանակին ստացումը կարևոր նշանակություն ունի պետական բյուջեի կատեգորիաներով նախատեսված ծախսերի ֆինանսավորման տեսանկյունից:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 90 մլն ԱՄՆ դոլար է: Այն բաղկացած է 2017թ. և 2018թ. համար առանձին ենթածրագրերից՝ համապատասխանաբար 40 մլն ԱՄՆ դոլար և 50 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ:
Ծրագիրը միտված է ՀՀ ֆինանսական շուկաների ընդլայնմանը: Այն, մասնավորապես, ներառում է՝ (ա) վարկառուի պետական պարտքի և ֆիսկալ ռիսկի կառավարման գործելակերպի և քաղաքականության հզորացում, (բ) պետական արժեթղթերի և փողի շուկայի ենթակառուցվածքների բարելավում, (գ) ֆինանսական գործիքների բազայի և ներդրողների ընդլայնում և կորպորատիվ թափանցիկության ամրապնդում:
«Բյուջետային աջակցության միջոցների ստացման համար նախապայման Է հանդիսանում սահմանված ժամկետներում վերը նշված ոլորտներում մի շարք միջոցառումների և բարեփոխումների իրականացումը, որոնք արդեն իսկ ամբողջությամբ իրականացված են:
Ելնելով վերոգրյալից՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի միջև «Հանրային արդյունավետության և ֆինանսական շուկաների ծրագիր, ենթածրագիր 2» վարկային համաձայնագրի ստորագրումը գտնում ենք նպատակահարմար»,- ասված է ՀՀ ֆինանսների նախարարության ներկայացրած հիմնավորման մեջ:

18-10-2018 12:21 2266
Правительство Армении утвердило проект привлечения кредитных средств от Азиатского банка развития для поддержки бюджета в размере 50 млн. долларов.
Согласно обоснованию проекта,
Республика Армения и Азиатский банк развития подпишут кредитное соглашение «Программа общественной эффективности и финансовых рынков, подпрограмма 2» с целью привлечения кредитных средств на сумму 50 миллионов долларов для поддержки бюджета.
Указанные средства будут направлены на финансирование дефицита (на сумму 156 млрд 915 млн 705,5 тыс. драмов), установленного Законом РА «О государственном бюджете на 2018 год», поэтому своевременное получение кредитных средств имеет большое значение в контексте финансирования расходов, предусмотренных категориями государственного бюджета.
Общая стоимость проекта составляет 90 миллионов долларов. Он состоит из подпроектов на 2017 и 2018 годы на общую сумму 40 млн. долл. США и 50 млн. долл. США, соответственно.
Программа направлена ​​на расширение финансовых рынков Армении. Она включает: (a) совершенствование практики и политики управления государственным долгом и фискальным риском заемщика, (б) совершенствование государственных ценных бумаг и инфраструктуры денежного рынка, (c) расширение спектра финансовых инструментов и инвесторов и укрепление прозрачности корпораций.
«Необходимым предварительным условием для получения средств бюджетной поддержки является осуществление ряда мер и реформ в вышеупомянутых областях, которые уже полностью выполнены.
Исходя из вышесказанного, мы считаем целесообразным подписать кредитное соглашение между Республикой Армения и Азиатским банком развития на тему «Программа общественной эффективности и финансовых рынков, подпрограмма 2».», - говорится в заявлении Министерства финансов РА.