18-10-2018 12:21 2267
ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց Ասիական զարգացման բանկից 50 մլն դոլարի չափով բյուջետային աջակցության վարկային միջոցներ ներգրավելու նախագծին:
Նախագծի հիմնավորման համաձայն
, Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի միջև նախատեսվում է ստորագրել «Հանրային արդյունավետության և ֆինանսական շուկաների ծրագիր. Ենթածրագիր 2» վարկային համաձայնագիրը՝ 50 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով բյուջետային աջակցության վարկային միջոցներ ներգրավելու նպատակով:
Նշված միջոցներն ուղղվելու են «2018թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պակասուրդի ֆինանսավորմանը (պակասուրդի ընդհանուր գումարը՝ 156 մլրդ 915 մլն 705.5 հազ. ՀՀ դրամ), ուստի, վարկային միջոցների ժամանակին ստացումը կարևոր նշանակություն ունի պետական բյուջեի կատեգորիաներով նախատեսված ծախսերի ֆինանսավորման տեսանկյունից:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 90 մլն ԱՄՆ դոլար է: Այն բաղկացած է 2017թ. և 2018թ. համար առանձին ենթածրագրերից՝ համապատասխանաբար 40 մլն ԱՄՆ դոլար և 50 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ:
Ծրագիրը միտված է ՀՀ ֆինանսական շուկաների ընդլայնմանը: Այն, մասնավորապես, ներառում է՝ (ա) վարկառուի պետական պարտքի և ֆիսկալ ռիսկի կառավարման գործելակերպի և քաղաքականության հզորացում, (բ) պետական արժեթղթերի և փողի շուկայի ենթակառուցվածքների բարելավում, (գ) ֆինանսական գործիքների բազայի և ներդրողների ընդլայնում և կորպորատիվ թափանցիկության ամրապնդում:
«Բյուջետային աջակցության միջոցների ստացման համար նախապայման Է հանդիսանում սահմանված ժամկետներում վերը նշված ոլորտներում մի շարք միջոցառումների և բարեփոխումների իրականացումը, որոնք արդեն իսկ ամբողջությամբ իրականացված են:
Ելնելով վերոգրյալից՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի միջև «Հանրային արդյունավետության և ֆինանսական շուկաների ծրագիր, ենթածրագիր 2» վարկային համաձայնագրի ստորագրումը գտնում ենք նպատակահարմար»,- ասված է ՀՀ ֆինանսների նախարարության ներկայացրած հիմնավորման մեջ:

18-10-2018 12:21 2339
The Armenian government has approved a $ 50 million budget support crediting project from the Asian Development Bank.
According to the project justification,
The Republic of Armenia and the Asian Development Bank will sign an agreement on "Public Efficiency and Financial Markets Program. Subproject 2 loan agreement for the purpose of attracting $ 50 million credit funds to support the budget.
The mentioned funds will be directed to the total deficit financing (amounting to 156 billion 915 million 705.5 thousand drams), defined by the RA Law "On State Budget of 2018", therefore, the timely receipt of credit funds is of great importance in the context of financing the expenditures envisaged by the state budget categories.
The total cost of the project is $ 90 million. It consists of subprojects for 2017 and 2018 for a total of $ 40 million and $ 50 million, respectively.
The program is aimed at expanding the Armenian financial markets. It includes: (a) enhancing the borrower's public debt and fiscal risk management practices and policies, (b) improving government securities and money market infrastructure, (c) enhancing the range of financial instruments and investors and strengthening corporate transparency.
"A prerequisite for obtaining budgetary support funds is the implementation of a number of measures and reforms in the above-mentioned areas that have already been fully implemented.
Based on the foregoing, we find it appropriate to sign a loan agreement between the Republic of Armenia and the Asian Development Bank on "Public Efficiency and Financial Markets Program, Subprogram 2", "says the statement submitted by the RA Ministry of Finance.Ж