Polymetal International ընկերությունը, որը պատկանում է ռուսաստանցի ձեռներեցներ Ալեքսանդր Ներսիսին, Ալեքսանդր Մամուտին և չեխ գործարար Պյոտր Քելներին, բանակցում է Կապանի իր ոսկու հանքը՝ Kapan Mining and Processing Company-ին Chaarat Gold ընկերությանը վաճառելու մասին: Այդ մասին երկու կողմերը հայտարարել են ի պատասխան այդ թեմայով գրված Bloomberg-ի նյութին:
Chaarat Gold օֆշորային ընկերությունն (գրանցված է իտալական Վիրգինյան կղզիներում) օգոստոսին հայտնել էր, որ մտադիր է բազմամետաղ հանք գնել ԱՊՀ-ում $75 միլիոնով և գործարքը կարող է ավարտին հասցվել արդեն նոյեմբերի սկզբին՝ այժմ նա հաստատել է, որ խոսքը Կապանի մասին է: Դեռևս վստահություն չկա, որ պայմանավորվածություն ձեռք կբերվի, ասել են ընկերությունում, սակայն, հենց որ դա լինի, Chaarat Gold-ը կաշխատի որքան հնարավոր է արագ կնքել համաձայնագիրը, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Ֆինանսական գծով փորձագետ Օլեգ Պետրոպավլովսկին նշել է, որ Կապանի EBITDA-ն 2018-ին կկազմի 17 մլն դոլար, իսկ ակտիվի արժեքը գնահատվում է 100-120 մլն դոլար կամ Polymetal-ի կապիտալիզացիայի մոտ 3 տոկոսը: Նա հնարավոր գործարքը համարել է «ոչ նշանակալի»:
Կապանը ներառում է համանուն հանքավայրը գործող հանքով, դեռևս չմշակվող Լիճքվազ հանքավայրը և հարստացնող ֆաբրիկան: Ընդհանուր պաշարները ոսկու համարժեքով կազմում են 0,7 մլն ունցիա (միջին պարունակությունը՝ 4,2 գ 1 տոննայում), ռեսուրսները՝ 1,9 մլն ունցիա (5,9 գ 1 տոննայում): 2017-ին Կապանում արտադրվել է 50.000 ունցիա ոսկու համարժեք՝ ոսկու, պղնձի և արծաթի և ցինկային խտանյութ: Զարգացման ծրագրով նախատեսվում է տարեկան 100.000 ունցիա կորզել:

Polymetal International, owned by Russian entrepreneurs Alexander Nesis, Alexander Mamut, and Czech businessman Pyotr Kelner, is negotiating a sale of Kapan's gold mine- Kapan Mining and Processing Company, to Chaarat Gold company. Both sides have stated this in response to the Bloomberg article.
The Chaarat Gold offshore company (registered in the Italian Virgin Islands) said in August that it would buy a multi-metal mine in the CIS for $ 75 million and the transaction could be completed in early November, and now it has confirmed that it is the mine located in Kapan. There is still no confidence that an agreement will be made, but as soon as it happens, Chaarat Gold will sign a contract as soon as possible, Kommersant reports.
Financial analyst Oleg Petropavlovski noted that Kapan's EBITDA will be $ 17 million in 2018, and the asset value is estimated at $ 100-120 million, or about 3 % of Polymetal's capitalization. He considered the possible deal "not significant".
Kapan includes the existing mine, still untreated Litchkvaz mine and enriching plant. The total reserves are equal to 0.7 million ounces of gold (average content of 4.2 g per 1 ton), resources make 1.9 million ounces (5.9 g per 1 ton). In 2017 gold, copper, silver and zinc concentrate was produced in Kapan equivalent to 50,000 ounces of gold. The development program envisages extraction of 100,000 ounces per year.