Polymetal International ընկերությունը, որը պատկանում է ռուսաստանցի ձեռներեցներ Ալեքսանդր Ներսիսին, Ալեքսանդր Մամուտին և չեխ գործարար Պյոտր Քելներին, բանակցում է Կապանի իր ոսկու հանքը՝ Kapan Mining and Processing Company-ին Chaarat Gold ընկերությանը վաճառելու մասին: Այդ մասին երկու կողմերը հայտարարել են ի պատասխան այդ թեմայով գրված Bloomberg-ի նյութին:
Chaarat Gold օֆշորային ընկերությունն (գրանցված է իտալական Վիրգինյան կղզիներում) օգոստոսին հայտնել էր, որ մտադիր է բազմամետաղ հանք գնել ԱՊՀ-ում $75 միլիոնով և գործարքը կարող է ավարտին հասցվել արդեն նոյեմբերի սկզբին՝ այժմ նա հաստատել է, որ խոսքը Կապանի մասին է: Դեռևս վստահություն չկա, որ պայմանավորվածություն ձեռք կբերվի, ասել են ընկերությունում, սակայն, հենց որ դա լինի, Chaarat Gold-ը կաշխատի որքան հնարավոր է արագ կնքել համաձայնագիրը, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Ֆինանսական գծով փորձագետ Օլեգ Պետրոպավլովսկին նշել է, որ Կապանի EBITDA-ն 2018-ին կկազմի 17 մլն դոլար, իսկ ակտիվի արժեքը գնահատվում է 100-120 մլն դոլար կամ Polymetal-ի կապիտալիզացիայի մոտ 3 տոկոսը: Նա հնարավոր գործարքը համարել է «ոչ նշանակալի»:
Կապանը ներառում է համանուն հանքավայրը գործող հանքով, դեռևս չմշակվող Լիճքվազ հանքավայրը և հարստացնող ֆաբրիկան: Ընդհանուր պաշարները ոսկու համարժեքով կազմում են 0,7 մլն ունցիա (միջին պարունակությունը՝ 4,2 գ 1 տոննայում), ռեսուրսները՝ 1,9 մլն ունցիա (5,9 գ 1 տոննայում): 2017-ին Կապանում արտադրվել է 50.000 ունցիա ոսկու համարժեք՝ ոսկու, պղնձի և արծաթի և ցինկային խտանյութ: Զարգացման ծրագրով նախատեսվում է տարեկան 100.000 ունցիա կորզել:

«Polymetal International», принадлежащая российским предпринимателям Александру Несису, Александру Мамуту и чешскому бизнесмену Петру Келнеру, ведет переговоры о продаже золотого рудника в Капане - Kapan Mining and Processing Company компании ChaaratGold. Обе стороны заявили об этом в ответ на статью Блумберга.
Оффшорная компания «ChaaratGold» (зарегистрированная на итальянских Виргинских островах) в августе заявила, что она купит многометаллическую шахту в СНГ за 75 миллионов долларов, и сделка может быть завершена в начале ноября, и теперь она подтвердила, что зто шахта, расположенная в Капане. Пока нет уверенности в том, что соглашение будет достигнуто, но как только это произойдет, «ChaaratGold» подпишет контракт как можно скорее, сообщает «Коммерсант».
Финансовый аналитик Олег Петропавловский отметил, что EBITDA в Капане составит $ 17 млн в 2018 году, а стоимость активов оценивается в $ 100-120 млн. или около 3% от капитализации «Polymetal». Он считал возможную сделку «несущественной».
Капан включает в себя действующую шахту, еще не обработанную шахту Личкваз и обогатительную фабрику. Общие запасы составляют 0,7 млн унций (среднее содержание 4,2 г на 1 тонну), ресурсы составляют 1,9 млн унций (5,9 г на 1 тонну). В 2017 году в Капане было произведено 50.000 унций равноценного золоту сплава золота, меди, олова и цинка. По программе развития планируется добывать 100 000 унций в год.