09-11-2018 16:07 2912
Նոյեմբերի 8-ին Երևանի “Դինամո” մարզադահլիճում տեղի ունեցավ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից նախաձեռնած, նախարարությունների միջև կայանալիք «ՎՏԲ Լիգա» ֆուտբոլային մրցաշարի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Մրցաշարին մասնակցում են հետևյալ թիմերը`
• ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության:
• ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության,
• ՀՀ Պաշտպանության նախարարության,
• ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության,
• ՀՀ Ոստիկանության,
• ՀՀ Սփյուռքի նախարարության,
• ՀՀ Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության,
• ՀՀ Ֆինանսների նախարարության,
Մրցաշարի բացման արարողության հյուրերին ողջունեցին և անցկացրեցին ՎՏԲ Լիգայի գնդակի սիմվոլիկ փոխանցումը սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարարի ժ.պ, Գաբրիել Ղազարյանը և “ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ” ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն – Տնօրինության նախագահ Իվան Տելեգինը:
Արարողությանը հյուրերի համար պարային համարով հանդես եկավ գեղարվեստական մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականը: Իսկ «ՎՏԲ Լիգա-ն» մեկնարկեց Գյուղատնտեսության նախարարության և Ֆինանսների նախարարության թիմերի խաղով:
Լիգա ՎՏԲ մրցաշարի, որի եզրափակիչը տեղի կունենա դեկտեմբերի 6-ին, մրցանակային ֆոնդը բաշխված է հետևյալ կերպ.

09-11-2018 16:07 3209
On November 8, an opening ceremony of the football tournament “VTB League” among the ministries, initiated by VTB Bank (Armenia), took place in the “Dinamo” gymnasium of Yerevan.
The teams take part in the tournament:
• Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia.
• Ministry of Agriculture of RA;
• Ministry of Defense of the Republic of Armenia;
• Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia;
• Police of RA;
• Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia;
• Ministry of Territorial Administration and Development of the Republic of Armenia;
• Ministry of Finance of the Republic of Armenia;
In the opening ceremony of the tournament, guests were greeted and held a symbolic transfer of the ball “VTB League” and. Gabriel Ghazaryan, Minister of Sport and Youth Affairs, and Ivan Telegin, General Director - Chairman of the Directorate of VTB Bank (Armenia) CJSC. The team of Armenia in rhythmic gymnastics performed with a special dance number for the guests of the ceremony. And the VTB League started the match between the teams of the Ministry of Agriculture and the Ministry of Finance.
The prize fund of the VTB League tournament, the final of which will take place on December 6th, is distributed as follows:
• 1st prize - AMD 1,000,000
• 2nd prize - AMD 700,000
• 3rd prize - 500 000 AMD.
VTB Bank (Armenia) wishes all the teams an interesting and entertaining game, good luck and victory!