19-11-2018 12:22 5677
«Միկրո­ձեռ­նար­կությունները, որոնց շրջանառության տարե­կան մեծությունը չի գերազանցում 20 մլն դրամը, ամբողջությամբ ազատված կլինեն հարկերից», - նշվում է Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու նախագծում:
Միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտները նաև որպես վարձու աշխատող կարող են ներգրավել ֆիզիկական անձանց առանց սահմանա­փա­կում­ների, որոնց աշխատավարձից եկամտային հարկը հաշվարկվելու է հաստատագրված 5000 դրամի չափով՝ ներկայիս 23 կամ 28 տոկոսների փոխարեն:
Միկրո­ձեռ­նար­կություններին վերաբերող հարկային փոփոխությունները նախատեսվում է ուժի մեջ մտցնել 2020 թվականի հունվարի 1-ից:
Հարկային օրենսգրքով նաև առա­ջարկվում է էականորեն պարզեցնել փոքր ձեռ­նար­կատիրության հարկման համակարգը: Մասնավորապես, առաջարկվում է ինքնազբաղված անձանց հարկման համակարգի և ընտա­նեկան ձեռնարկա­տի­րու­թյան համա­կարգի փոխարեն ներդնել մեկ միասնական՝ միկրո­ձեռ­նար­կատիրության հարկ­ման համակարգ՝ սահ­մանելով, որ հարկման այս համակարգից կարող են օգտվել իրավա­բանական անձինք և անհատ ձեռնարկատերերը, եթե վերջիններիս իրացման շրջանառության տարե­կան մեծությունը չի գերազանցում 20 մլն դրամը:
Ներկայումս գործող հարկային օրենսդրությամբ սահմանված են հարկման հետևյալ այլընտ­րան­­քային համակարգերը՝ ինքնազբաղված անձանց հարկման համակարգ, որի շրջանակներում մինչև 9 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող գործունեության որոշ տեսակներով զբաղվող հարկ վճա­րող­­ները ամբողջությամբ ազատված են հարկերից: Հարկման այլընտրանքային համակարգերից մյուսը ընտանեկան ձեռնարկատիրության հարկման համակարգն է, որի շրջանակներում մինչև 18 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող և ընտանիքի անդամների միջոցով գոր­ծու­նեու­թյուն իրականացնող հարկ վճարողները ամբողջությամբ ազատված են հարկերից:
Այժմ այս երկու համակարգերի փոխարեն առաջարկվում է մեկ միասնական՝ միկրո­ձեռ­նար­կատիրության հարկ­ման համակարգ:
«Խնդիրն այն է, որ հարկման տարբեր համակարգերի կիրառության նախորդ տարիների, ինչպես նաև միջազգային փորձի ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տալիս, որ հարկման համա­կար­գերի բազմազանությունն անխուսափելիորեն հան­­գեց­նում է մի շարք բացասական երևույթ­ների, մասնավորապես՝ հարկային օրենսդրության բարդության, օրենսդրական երկիմաստությունների, անորոշությունների և հարկային վարչարարության հետ կապված դժվարությունների»,- նշված է նախագծում:
Հարկային օրենսգրքի նոր տարբերակում նաև առաջարկվում է շրջանառության հարկի շեմը թողնել անփոփոխ՝ 115 մլն դրամ:
Հիշեցնենք, որ Հարկային օրենսգրքի նախորդ փոփոխություններով 2019 թ.-ի հունվարի 1-ից նախատեսված է շրջանառության հարկի շեմը 115 մլն դրամից դարձնել 58.35 մլն դրամ:

19-11-2018 12:22 5682
«Микропредприятия, годовой оборот которой не превышает 20 млн. драмов, будет полностью освобожден от налогов», - говорится в проекте поправок к Налоговому кодексу.
Субъекты микроэкономики могут также без каких-либо ограничений привлекать в качестве наемных работников физических лиц, по заработным платам которых подоходный налог будет рассчитываться по фиксированной ставке в 5000 драмов вместо нынешних 23 или 28 процентов.
Налоговые изменения, касающиеся микропредприятий, должны вступить в силу с 1 января 2020 года.
Налоговым кодексом также предлагается существенно упростить систему налогообложения малого бизнеса. В частности, предлагается ввести единую систему налогообложения микропредприятий вместо систем налогообложения самозанятых и семейного предпринимательства, установив, что юридические лица и индивидуальные предприниматели могут воспользоваться этой системой налогообложения, если годовой оборот продаж не превышает 20 млн. драмов.
Действующее налоговое законодательство предусматривает следующие системы налогообложения: система налогообложения самозанятых, в рамках которой налогоплательщики, осуществляющие определенные виды деятельности с оборотом до 9 млн. драмов, полностью освобождаются от налогов. Другой альтернативной системой налогообложения является система налогообложения семейного бизнеса, в которой налогоплательщики с оборотом до 18 миллионов драмов, осуществляющие деятельность усилиями членов семьи, полностью освобождены от налогов.
Вместо этих двух систем предлагается единая система налогообложения микропредприятий.
«Проблема заключается в том, что результаты применения систем налогообложения предыдущих лет, а также международный опыт показывают, что разнообразие налоговых систем неизбежно приводит к ряду негативных явлений, в частности, в отношении сложности налогового законодательства, двусмысленностей законодательства, неопределенностям и сложности налогового администрирования", - отмечается в проекте.
В новой редакции Налогового кодекса также предлагается оставить порог налога с оборота без изменений - 115 млн. драмов.
Напомним, что с 1 января 2019 года предыдущими изменениями в Налоговом кодексе предусматривается снижение порога налога с оборота со 115 млн. драмов до 58,35 млн. драмов.