20-11-2018 13:44 3364
500 դրամ անվանական արժեքով հոբելյանական թղթադրամը միջազգային հաջողություն է ունեցել, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԿԲ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Նահապետյանը: «Այս տարի այն արժանացել է տարածաշրջանային լավագույն թղթադրամ տիտղոսին: Մենք հույս ունենք, որ մեր երրորդ սերնդի թղթադրամները ևս մասնագետների գնահատականին կարժանան»,-ասաց Նահապետյանը:
«Նոյյան տապան» հավաքորդական դրամը, կամ 500 դրամ անվանական արժեքով հոբելյանական թղթադրամը շրջանառության մեջ է դրվել 2017 թ. նոյեմբերի 22-ին:
Թղթադրամը տպագրված է Hybrid™ բարձրորակ կոմպոզիտային հումքի վրա, որն երկու կողմերից պոլիէսթերի բարակ շերտով պատված բամբակե թուղթ է:
Թղթադրամի դիմերեսին Նոյյան տապանի մասունքով մասանց պահարանի և Էջմիածնի վանքի պատկերներն են, հետին մասում երևում է Արարատ լեռը:
Դարձերեսին՝ Նոյի ու նրա ընտանիքի անդամների, իսկ նրանց աջ ու ձախ կողմերում տարբեր կենդանիների ու թռչունների պատկերներն են՝ Արարատ լեռան համապատկերին:

The jubilee banknote with a nominal value of 500 drams enjoys international success, General Secretary of the Central Bank David Naapetyan said at a meeting with journalists. “This year she received the title of the best regional banknote. We hope that our third-generation banknotes will also be appreciated by specialists, ”said Nahapetyan.
On November 22, 2017, a composite Noah's Ark jubilee banknote of 500 AMD was put into circulation.
The banknote is printed on high-quality Hybrid ™ composite material, which is a thin cotton sheet of paper with polyester coating on both sides.
On the obverse side of the banknote are the remains of Noah’s Ark and the Echmiadzin Monastery, with Mount Ararat visible on the background.
On the reverse side are Noah and his family members, and to the right and left of them are images of various animals and birds against the background of Mount Ararat.