20-11-2018 13:44 3364
500 դրամ անվանական արժեքով հոբելյանական թղթադրամը միջազգային հաջողություն է ունեցել, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԿԲ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Նահապետյանը: «Այս տարի այն արժանացել է տարածաշրջանային լավագույն թղթադրամ տիտղոսին: Մենք հույս ունենք, որ մեր երրորդ սերնդի թղթադրամները ևս մասնագետների գնահատականին կարժանան»,-ասաց Նահապետյանը:
«Նոյյան տապան» հավաքորդական դրամը, կամ 500 դրամ անվանական արժեքով հոբելյանական թղթադրամը շրջանառության մեջ է դրվել 2017 թ. նոյեմբերի 22-ին:
Թղթադրամը տպագրված է Hybrid™ բարձրորակ կոմպոզիտային հումքի վրա, որն երկու կողմերից պոլիէսթերի բարակ շերտով պատված բամբակե թուղթ է:
Թղթադրամի դիմերեսին Նոյյան տապանի մասունքով մասանց պահարանի և Էջմիածնի վանքի պատկերներն են, հետին մասում երևում է Արարատ լեռը:
Դարձերեսին՝ Նոյի ու նրա ընտանիքի անդամների, իսկ նրանց աջ ու ձախ կողմերում տարբեր կենդանիների ու թռչունների պատկերներն են՝ Արարատ լեռան համապատկերին:

Юбилейная банкнота номинальной стоимостью 500 драмов пользуется международным успехом, сказал на встрече с журналистами генеральный секретарь ЦБ Давид Наапетян. «В этом году она получила титул лучшей региональной банкноты. Мы надеемся, что наши банкноты третьего поколения будут также оценены специалистами », - сказал Наапетян.
22 ноября 2017 года введена в обращение композитная юбилейная денежная банкнота «Ноев Ковчег» номиналом 500 драмов.
Банкнота печатается на высококачественном композитном сырье Hybrid ™, который представляет собой тонкий хлопковый лист бумаги с полиэстеровым покрытием с обеих сторон.
На лицевой стороне банкноты изображены останки Ноева Ковчега и монастырь Эчмиадзин, на фоне видна гора Арарат.На лицевой стороне банкноты изображены останки Ноева Ковчега и монастырь Эчмиадзин, на фоне видна гора Арарат.
На оборотной стороне - Ной и члены его семьи, а справа и слева от них - изображения разных животных и птиц на фоне горы Арарат.