Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Կոբուլիան հայտարարել է, որ Թբիլիսին և «Գազպրոմի արտահանումը» բանակցություններ են վարում դեպի Հայաստան ռուսական բնական գազի տարանցման նոր համաձայնագրի շուրջ:
Ըստ նրա, դրանք պետք է ավարտվեն երկու շաբաթվա ընթացքում:
«Մենք խոսում ենք պայմանագրի պայմանների զգալի բարելավման մասին: Մենք կարծում ենք, որ երկու շաբաթվա ընթացքում բանակցությունները կավարտվեն, և մենք կներկայացնենք այն ամենը, ինչը գաղտնի պահելու անհրաժեշտություն չի ունենա», - մեջբերում է РИА Новости-ն նախարարի խոսքերը:
Նախորդ երկամյա պայմանագրի ժամկետը լրացել է 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ին, սակայն դրա պայմաններն ուժի մեջ են մինչև նոր պայմանագրի կնքումը:
Վրաստանի և «Գազպրոմ արտահանում» ընկերության միջև վերջին պայմանագրի համաձայն` 2017 թվականին գազի տարանցման համար դեպի Հայաստան վճարվել է խառը համակարգով` մասամբ կանխիկով, իսկ մյուս մասը՝ հումքով: 2018 թվականին փոխադրման դիմաց վճարվել է միայն կանխիկով:

22-01-2019 14:49 1494
Georgian Economy and Sustainable Development Minister Georgi Kobulia stated that Tbilisi and Gazprom Export are negotiating a new agreement on the transit of Russian natural gas to Armenia. According to him, they should be completed within two weeks.
“We are talking about a significant improvement in the terms of the contract. We believe that the negotiations will be completed in two weeks, and we will report everything that will not be confidential, ”RIA Novosti quotes the Minister.
The term of the previous two-year contract expires on December 31, 2018, but its terms are valid until a new contract is concluded.
According to the terms of the last contract between Georgia and Gazprom Export, in 2017 gas transit to Armenia was paid by a mixed system - partly in cash, and partly in raw materials. In 2018, transportation was paid only in cash.