Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Կոբուլիան հայտարարել է, որ Թբիլիսին և «Գազպրոմի արտահանումը» բանակցություններ են վարում դեպի Հայաստան ռուսական բնական գազի տարանցման նոր համաձայնագրի շուրջ:
Ըստ նրա, դրանք պետք է ավարտվեն երկու շաբաթվա ընթացքում:
«Մենք խոսում ենք պայմանագրի պայմանների զգալի բարելավման մասին: Մենք կարծում ենք, որ երկու շաբաթվա ընթացքում բանակցությունները կավարտվեն, և մենք կներկայացնենք այն ամենը, ինչը գաղտնի պահելու անհրաժեշտություն չի ունենա», - մեջբերում է РИА Новости-ն նախարարի խոսքերը:
Նախորդ երկամյա պայմանագրի ժամկետը լրացել է 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ին, սակայն դրա պայմաններն ուժի մեջ են մինչև նոր պայմանագրի կնքումը:
Վրաստանի և «Գազպրոմ արտահանում» ընկերության միջև վերջին պայմանագրի համաձայն` 2017 թվականին գազի տարանցման համար դեպի Հայաստան վճարվել է խառը համակարգով` մասամբ կանխիկով, իսկ մյուս մասը՝ հումքով: 2018 թվականին փոխադրման դիմաց վճարվել է միայն կանխիկով:

Министр экономики и устойчивого развития Грузии Георгий Кобулия заявил, что Тбилиси и «Газпром экспорт» ведут переговоры о новом соглашении по транзиту российского природного газа в Армению. По его словам, они должны завершиться в течение двух недель.
«Мы говорим о значительном улучшении условий контракта. Мы считаем, что переговоры завершатся через две недели, и мы сообщим всё, что не будет конфиденциальным», - цитирует министра РИА Новости.
Срок предыдущего двухлетнего контракта истекает 31 декабря 2018 года, но его условия действуют до заключения нового контракта.
По условиям последнего контракта между Грузией и компанией «Газпром экспорт» в 2017 году транзит газа в Армению оплачивался по смешанной системе — частично деньгами, а частично сырьём. В 2018 году транспортировка оплачивалась только денежными средствами.