27-03-2018 18:10 4594
Երևանում հանդիսավորությամբ բացվեց Լյուքսեմբուրգի հյուպատոսարանը: Բաղրամյան 24 հասցեում այսուհետև գործող հյուպատոսարանը դառնալու է երկու երկրների համագործակցության կարևոր կենտրոնը Հայաստանում:
Հյուպատոսարանի բացումը կատարեցին այդ նպատակով իր պատվիրակության հետ Հայաստան ժամանած Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերի նախարար Ժան Ասելբորնը և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Լյուքսեմբուրգի պատվո հյուպատոսն է Սուրեն Զոհրաբյանը: Բացմանը ներկա էր նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Հայաստան-Լյուքսեմբուրգ բարեկամական խմբի ղեկավար Կարինե Աճեմյանը:
«Մեր առաքելությունը շատ հստակ է. փորձելու ենք Հայաստանի եւ Լյուքսեմբուրգի միջեւ կապերը ավելի զարգացնել տարբեր ոլորտներում՝ բանկային, բիզնեսի, երիտասարդների փոխանակման ծրագրերի, եւ այդ նպատակով ստեղծվում է նաև Լյուքսեմբուրգի և Հայաստանի առեւտրի պալատ: Գիտեք՝ եվրոպացիները Հայաստանի մասին շատ չգիտեն. հեռուստատեսությամբ, համացանցով ուրիշ բան է, իսկ երբ գալիս են Հայաստան, տեսնում են, նրանք զարմանում են: Լյուքսեմբուրգը Եվրոպայի սիրտն է, և այդ երկրի հետ զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա»,- ասաց հյուպատոսը՝ ընդգծելով, որ Լյուքսեմբուրգին Հայաստանը կարող է առաջարկել այն, ինչ մյուս երկրներին:
Նա տեղեկացրեց, որ Լյուքսեմբուրգը աշխարհում ամենաբարձր համախառն ներքին արդյունք ունեցող երկրներից է, այնտեղ երրորդ ամենաշատ ներդրում կատարող երկիրը Ռուսաստանն է:
«Փառք Աստծո, կնքվեց Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ համաձայնագիրը, ինչը նույնպես ներդրումներ բերելու հարցում խթան կլինի»,-նշեց Սուրեն Զոհրաբյանը:
Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերի նախարար Ժան Ասելբորնը նշեց, որ մեծ հաճույքով է վերադարձել Հայաստան և հավելեց, որ իր առաջին՝ 2012 թվականի այցից հետո Հայաստանը չի փոխվել:
«Հայաստանը մի երկիր է, որը կարեւոր է եվրոպական երկրների համար եւ հենց Լյուքսեմբուրգի համար»,-նշեց Ժան Ասելբորնը եւ ասաց, որ հանդիպում է ունեցել ՀՀ բարձրաստիճան ղեկավարության հետ, քննարկել երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

27-03-2018 18:10 4593
Консульство Люксембурга открылось в Ереване. Консульство на улице Баграмяна, 24 станет важным центром сотрудничества между двумя странами в Армении.
Открытие консульства было сделано министром иностранных дел Люксембурга и европейских дел Жаном Ассельборном, который прибыл в Армению со своей делегацией с этой целью и министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном, почетным консулом Люксембурга Суреном Зограбяном. На открытии также присутствовал глава Группы дружбы Армения-Люксембург Карине Ачемян.
«Наша миссия очень ясна, мы будем стремиться к дальнейшему развитию связей между Арменией и Люксембургом в различных сферах банковских, деловых и молодежных программ, и для этого также создана Торговая палата Люксембурга и Армении. Знаете, европейцы не очень хорошо знают Армению. По телевизору в Интернете –это другое, но когда они приезжают в Армению, они удивляются. Люксембург находится в самом сердце Европы, и есть большой потенциал для развития сотрудничества с этой страной в сфере туризма », сказал консул, подчеркнув, что Люксембург может предложить Армению то, что предлагает другим странам.
Он сказал, что Люксембург является одной из стран с самым высоким ВВП в мире, где Россия является третьим по величине инвестором.
«Слава Богу, было подписано соглашение между Арменией и Европейским Союзом, что также станет стимулом для инвестиций», - сказал Сурен Зограбян.
Министр иностранных дел и европейских дел Люксембурга Жан Ассельборн отметил, что с большим удовольствием вернулся в Армению и добавил, что после первого визита в Армению в 2012 году Армения не изменилась.
«Армения - страна, которая важна для европейских стран и для Люксембурга», - сказал Жан Ассельборн и добавил, что он провел встречу со старшими должностными лицами Армении для обсуждения вопросов, связанных с двусторонним сотрудничеством.