18-05-2018 11:50 3851
Global Times թերթը՝ մեկնաբանելով Վաշինգտոնում ընթացող երկկողմ բանակցությունները ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի փոխվարչապետ Լյու Հեի և Չինաստանի այլ պաշտոնատար անձանց մասնակցությամբ, գրել է, որ Չինաստանը կարող Է ԱՄՆ-ից նավթ, գազ և ածուխ գնել ՉԺՀ բարձր տեխնոլոգիաների արտահանման ամերիկյան սահմանափակումների վերացման պայմանով, հայտնում է ТАСС-ը:
Նաև հաղորդվում է, որ Պեկինը չի հրաժարվի իր բազային շահերից Վաշինգտոնի հետ առևտրական վեճում:
«Բանակցությունների ընթացքում Չինաստանն սկզբունքային զիջումներ չի անի, ինչպես նաև մտադիր չէ սակարկել արմատական շահերը հանուն համաձայնության ձեռքբերման»,- մեջբերում է հրատարակությունը ՉԺՀ-ի Հասարակական գիտությունների ակադեմիայի փորձագետ Լի Չունդինի կարծիքը:
Նա հիշեցնում է, որ բարձր տեխնոլոգիաները և ագրարային ճյուղը բանակցությունների հիմնական թեմաների թվում են:

Комментируя двусторонние переговоры в Вашингтоне с участием заместителя премьер-министра Китайской Народной Республики Лю Хэ и других китайских официальных лиц, Китай может закупать нефть, газ и уголь в США при отмене американских ограничений на экспорт высоких технологий, сообщает Global Times. ТАСС
Сообщается также, что Пекин не откажется от своих основных интересов в торговом споре в Вашингтоне.
«В ходе переговоров Китай не будет идти на уступки, а также не собирается рисковать своими радикальными интересами для достижения соглашения», - сказал Ли Чундин, эксперт из Академии общественных наук Китая.
Он напоминает, что высокие технологии и аграрный сектор являются одними из основных тем переговоров.