Ամերիկյան Facebook ընկերությունն ընդհանուր առմամբ հանդես չի գալիս պետության կողմից սոցիալական ցանցի կարգավորման դեմ և պատրաստ է համագործակցել մյուս երկրների իշխանությունների հետ, ելույթ ունենալով New America ոչ առևտրային հետազոտական կենտրոնի հարթակում, հայտարարել է ընկերության գլոբալ քաղաքականության վարչության պետ Մոնիկա Բիքերթը:
«Կարծում եմ, որ կառավարությունը մեծ դերակատարություն ունի Facebook-ի դերի շուրջ այս քննարկումներում, և մենք դա ողջունում ենք:
Եվ կարգավորումը հաստատ մի այնպիսի բան չէ, ինչի դեմ մենք կտրականապես առարկում ենք, ընկերության ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգն այդ մասին ասել է Կոնգրեսում վերջերս կայացած լսումների ժամանակ»,- հավելել Է նա:
Նա նաև նշել Է, որ իր աշխատանքի մի մասն իշխանությունների հետ մշտապես փոխգործակցելն է «ոչ միայն ԱՄՆ-ում, այլև մյուս երկրներում»:
Բիքերթը պատմել է, որ «ամիսը մեկ անգամ» ժամանում է Վաշինգտոն՝ պաշտոնատարներին պարզաբանելու ընկերության այս կամ այն քայլերը:
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է, որ Facebook-ը «նման հարաբերություններ պահպանի ոչ միայն ԱՄՆ-ի, այլև այլ կառավարությունների հետ»:

07-06-2018 12:03 4565
Американская компания Facebook не против регулирования социальной сети государством и готова сотрудничать с другими странами, сказала глава отдела глобальной политики Моника Бикерт, выступая в некоммерческом исследовательском центре «Новая Америка».
«Я думаю, что правительство играет большую роль в этих обсуждениях роли Facebook, и мы приветствуем это».
И регулирование - это точно не что-то такое, против чего мы категорически возражаем, сказал об этом глава компании Марк Цукерберг во время недавних слушаний в Конгрессе », - добавила она.
Бикерт заметила, что часть ее работы заключается в постоянном взаимодействии с властями "не только в США, но и в других странах".
Глава департамента рассказала, что приезжает в Вашингтон "раз в месяц", чтобы разъяснить должностным лицам те или иные шаги компании. По ее словам, Facebook следует "поддерживать такие отношения не только с США, но и с другими правительствами".