ԱՄՆ-ն ու Չինաստանն ավելի են թեժացրել պետությունների միջև ծավալվող «առևտրային պատերազմը»՝ մեկը մյուսի նկատմամբ սահմանելով ևս 25 տոկոս մաքսատուրք՝ ընդհանուր 16 մլրդ դոլար արժողությամբ ապրանքների ներկրման համար:
Հայտնի է, որ ԱՄՆ-ն իր կողմից մաքսատուրք է սահմանել չինական 279 ապրանքի համար: Մինչդեռ Չինաստանի մաքսատուրքերը վերաբերում են ամերիկյան արտադրության 333 ապրանքատեսակի:
Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, ավելի վաղ ԱՄՆ-ն 25 տոկոս մաքսատուրք էր սահմանել Չինաստանից ներկրվող 50 մլրդ դոլար արժողությամբ ապրանքի համար: Չինաստանի առևտրի նախարարը հայտարարել է, որ «Վաշինգտոնը շարունակում է համառել՝ առաջ տանելով մաքսատուրքերի ավելացման քաղաքականությունը»:
«Չինաստանը միանշանակ դեմ է դրան ու կշարունակի ձեռնարկել համապատասխան հակազդող քայլեր»,-նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ երկիրն ԱՄՆ-ի դեմ հայց կներկայացնի Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն: Ավելի վաղ Թրամփը սպառնացել էր ընդհանուր 500 մլրդ դոլար արժողությամբ չինական ապրանքների ներկրման համար մաքսատուրքեր սահմանել:

The US and China have exacerbated a "trade war" between states, setting another 25 % customs duty for each other to import $ 16 billion worth of goods.
It is known that the US has set its customs duty for 279 Chinese goods. Meanwhile, China's customs duties refer to 333 American products.
Earlier, the US has set a 25 % customs duty for goods worth $ 50 billion imported from China, Reuters reports. China's Trade Minister stated that "Washington continues to stabilize the policy of increasing customs duties".
"China is definitely against it and will continue to take appropriate countermeasures," the Minister added that the country will file a lawsuit against the United States on the World Trade Organization. Earlier Tramp threatened to set customs charges for Chinese goods worth $ 500 billion.