ԱՄՆ-ն ու Չինաստանն ավելի են թեժացրել պետությունների միջև ծավալվող «առևտրային պատերազմը»՝ մեկը մյուսի նկատմամբ սահմանելով ևս 25 տոկոս մաքսատուրք՝ ընդհանուր 16 մլրդ դոլար արժողությամբ ապրանքների ներկրման համար:
Հայտնի է, որ ԱՄՆ-ն իր կողմից մաքսատուրք է սահմանել չինական 279 ապրանքի համար: Մինչդեռ Չինաստանի մաքսատուրքերը վերաբերում են ամերիկյան արտադրության 333 ապրանքատեսակի:
Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, ավելի վաղ ԱՄՆ-ն 25 տոկոս մաքսատուրք էր սահմանել Չինաստանից ներկրվող 50 մլրդ դոլար արժողությամբ ապրանքի համար: Չինաստանի առևտրի նախարարը հայտարարել է, որ «Վաշինգտոնը շարունակում է համառել՝ առաջ տանելով մաքսատուրքերի ավելացման քաղաքականությունը»:
«Չինաստանը միանշանակ դեմ է դրան ու կշարունակի ձեռնարկել համապատասխան հակազդող քայլեր»,-նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ երկիրն ԱՄՆ-ի դեմ հայց կներկայացնի Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն: Ավելի վաղ Թրամփը սպառնացել էր ընդհանուր 500 մլրդ դոլար արժողությամբ չինական ապրանքների ներկրման համար մաքսատուրքեր սահմանել:

США и Китай усугубили «торговую войну» между государствами, установив еще 25 % таможенной пошлины по отношению друг к другу на импорт товаров на сумму 16 миллиардов долларов.
Известно, что США установили таможенную пошлину на 279 китайских товаров. Между тем, таможенные пошлины Китая относятся к 333 американским товарам.
Ранее США установили 25-процентную таможенную пошлину на товары общей стоимостью 50 миллиардов долларов, импортированные из Китая, сообщает Reuters. Министр торговли Китая заявил, что «Вашингтон продолжает стабилизировать политику повышения таможенных пошлин».
«Китай определенно против этого и будет продолжать принимать соответствующие контрмеры», - сказал министр, добавив, что страна подаст иск против Соединенных Штатов во Всемирную торговую организацию. Ранее Трамп угрожал установить таможенные сборы на китайские товары стоимостью 500 миллиардов долларов.