24-09-2018 10:50 1748
Միացյալ Նահանգներում կեսգիշերից ուժի մեջ են մտել նոր 10-տոկոսանոց մաքսատուրքերը Չինաստանից ներմուծվող 200 մլրդ դոլար գումարի չինական ապրանքների վրա:
Միաժամանակ Չինաստանում 60 մլրդ դոլար գումարի նոր մաքսատուրքեր են սահմանել ամերիկյան ապրանքների նկատմամբ:
Ավելի վաղ կողմերը սակագներ էին սահմանել 50 մլրդ դոլար արժեքով արտադրանքի վրա:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Չինաստանից ներմուծվող 200 մլրդ դոլար գումարի ապրանքների համար սեպտեմբերի 24-ից 10-տոկոսանոց մաքսատուրքերի սահմանման, նաև 267 մլրդ դոլարի չափով հավելյալ մաքսատուրքեր սահմանելու մտադրության մասին, եթե ՉԺՀ-ն պատասխան միջոցներ ձեռնարկի:

24-09-2018 10:50 1695
В Соединенных Штатах новая 10-процентная таможенная пошлина вступила в силу с полуночи на китайские товары на сумму 200 млрд. долл. США, импортируемые из Китая.
В то же время Китай установил новые таможенные пошлины в размере 60 млрд. долл. США на американские товары.
Ранее стороны устанавливали тарифы на товары стоимостью 50 миллиардов долларов.
Напомним, что 24 сентября президент США Дональд Трамп объявил о 10-процентной таможенной пошлине на товары, ввозимые из Китая на сумму 200 млрд. долл. США, и дополнительных таможенных сборах в размере 267 млрд. долл. США, если КНР примет встречные меры..