08-10-2018 13:19 4721
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր երկիրն այլևս մտադիր չէ օգտվել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի վարկերից:
«Մենք փակել ենք ԱՄՀ-ի վարկերի էջը, որպեսզի այլևս երբեք չբացենք», - ասել է Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով Քըզըլջահամամ շրջանում Արդարություն և զարգացում իշխող կուսակցության ակտիվիստների առաջ:
Էրդողանն այս հայտարարությամբ հանդես է եկել վերջերս Վաշինգտոնի հետ հարաբերություններում լարվածության սրման ֆոնին, որի պատճառներից մեկը նաև ամերիկացի քահանա Էնդրյու Բրանսոնի ձերբակալության գործն է:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Թուրքիայի արդարադատության նախարար Աբդուլահմատ Գյուլի և ՆԳ նախարար Սուլեյման Սոյլուի նկատմամբ՝ վերջիններից մեղադրելով «մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների» մեջ:

08-10-2018 13:19 4720
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что его страна больше не собирается использовать кредиты Международного валютного фонда.
«Мы закрыли кредитную страницу МВФ, чтобы никогда больше не открывать её», - сказал Эрдоган, обращаясь к активистам правящей партии «Правосудие и развитие» в регионе Кызылджахамам.
Это заявление Эрдоган сделал на фоне недавней напряженности в отношениях с Вашингтоном, одной из причин которой является арест американского священника Эндрю Брэнсона.
Напомним, что США ввели санкции в отношении министра юстиции Турции Абдуллахмата Гюля и министра внутренних дел Сулеймана Сойлу, обвинив их в «серьезных нарушениях прав человека».