Կենտրոնական բանկը առաջարկում է վարկերի եւ փոխառությունների տոկոսադրույքները սահմանափակել մինչև օրական 1%: Այս մասին գրում է РБК- ն, հղում անելով կարգավորողի կողմից պատրաստված փոփոխություններին «Սպառողական վարկի (փոխառություն)» եւ «Միկրոֆինանսավորման գործունեության եւ միկրոֆինանսական կազմակերպությունների մասին» օրենքներում:
Առաջարկվող միջոցառումները ուղղված են միկրոֆինանսական կազմակերպությունների կողմից առաջարկվող սպառողների համար ծառայությունների պաշտպանության բարելավմանը:
РБК-ի տվյալներով, ռուսական միկրոֆինանսավորման կազմակերպությունների 95-97%-ը վարկեր են տրամադրում 365%-ից բարձր տոկոսադրույքներով: Այժմ «Միկրոֆինանսավորման գործունեության և միկրոֆինանսական կազմակերպությունների մասին» օրենքը սահմանափակում է դնում տոկոսների եւ տույժերի հավաքագրման վրա, երբ նրանց ընդհանուր գումարը գերազանցում է վարկի գումարի եռակի չափը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռուսաստանի Սբերբանկը սպառողական վարկերի նվազագույն տոկոսադրույքները բարձրացրել է մեկ-երկու տոկոսային կետով: Սեպտեմբերի 14-ին ՌԴ Կենտրոնական Բանկը բարձրացրեց հիմնական տոկոսադրույքը` տարեկան 7.25% -ից մինչեւ 7.5%: Կարգավորողի տնօրենների խորհուրդը որոշեց խստացնել դրամավարկային քաղաքականությունը գրեթե երեքուկես տարվա ընթացքում առաջին անգամ:

Центробанк предлагает ограничить ставки по кредитам и займам до 1% в сутки. Об этом пишет РБК со ссылкой на подготовленные регулятором поправки к законам «О потребительском кредите (займе)» и «О микрофинансовой деятельности и микрофинансовых организациях». Предлагаемые меры направлены на повышение защищённости потребителей услуг микрофинансовых организаций.
Как сообщает РБК, 95–97% всех российских МФО выдают займы под ставки выше 365%. Сейчас закон «О микрофинансовой деятельности и микрофинансовых организациях» предполагает ограничения для МФО на взимание процентов и штрафов в момент, когда их общая сумма в три раза превышает сумму займа.
Ранее сообщалось, что Сбербанк России увеличил минимальные ставки по потребительским кредитам на один-два процентных пункта. 14 сентября Центробанк России повысил ключевую ставку с 7,25% до 7,5% годовых. Совет директоров регулятора решился на ужесточение денежно-кредитной политики впервые почти за три с половиной года.
Ограничения должны вступить в силу с 1 июля 2019 года. В период с момента принятия закона до этой даты ограничение будет установлено на уровне 1,5% в день.