Կենտրոնական բանկը առաջարկում է վարկերի եւ փոխառությունների տոկոսադրույքները սահմանափակել մինչև օրական 1%: Այս մասին գրում է РБК- ն, հղում անելով կարգավորողի կողմից պատրաստված փոփոխություններին «Սպառողական վարկի (փոխառություն)» եւ «Միկրոֆինանսավորման գործունեության եւ միկրոֆինանսական կազմակերպությունների մասին» օրենքներում:
Առաջարկվող միջոցառումները ուղղված են միկրոֆինանսական կազմակերպությունների կողմից առաջարկվող սպառողների համար ծառայությունների պաշտպանության բարելավմանը:
РБК-ի տվյալներով, ռուսական միկրոֆինանսավորման կազմակերպությունների 95-97%-ը վարկեր են տրամադրում 365%-ից բարձր տոկոսադրույքներով: Այժմ «Միկրոֆինանսավորման գործունեության և միկրոֆինանսական կազմակերպությունների մասին» օրենքը սահմանափակում է դնում տոկոսների եւ տույժերի հավաքագրման վրա, երբ նրանց ընդհանուր գումարը գերազանցում է վարկի գումարի եռակի չափը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռուսաստանի Սբերբանկը սպառողական վարկերի նվազագույն տոկոսադրույքները բարձրացրել է մեկ-երկու տոկոսային կետով: Սեպտեմբերի 14-ին ՌԴ Կենտրոնական Բանկը բարձրացրեց հիմնական տոկոսադրույքը` տարեկան 7.25% -ից մինչեւ 7.5%: Կարգավորողի տնօրենների խորհուրդը որոշեց խստացնել դրամավարկային քաղաքականությունը գրեթե երեքուկես տարվա ընթացքում առաջին անգամ:

The Central Bank proposes to limit the rates on loans and borrowings to 1% per day. RBC writes about this with reference to the amendments prepared by the regulator to the laws “On Consumer Credit (Loan)” and “On Microfinance Activity and Microfinance Organizations”.
The proposed measures are aimed at improving the protection of consumer services of microfinance organizations.
According to RBC, 95-97% of Russian microfinance organizations provide loans at interest rates over 365%. Now the Law on Microfinance Activities and Microfinance Organizations limits the collection of interest and penalties when their total amount exceeds the three-times amount of the loan.
Earlier it was reported that Sberbank of Russia had increased the minimum rates on consumer loans by one or two percentage points. On September 14 the Central Bank of Russia raised the key rate from 7.25% to 7.5% per annum. The board of directors of the regulator decided to tighten monetary policy for the first time in almost three and a half years.
Restrictions should come into force on July 1, 2019. In the period from the adoption of the law to this date, the limit will be set at 1.5% per day.