15-11-2018 14:42 2178
Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ Brexit-ի վերաբերյալ համաձայնագրի համաձայնեցման աշխատանքի ավարտին նվիրված ԵՄ-ի արտահերթ գագաթնաժողովը պետք է տեղի ունենա նոյեմբերի 25-ին:
Տուսկը նշել է, որ նոյեմբերի 25-ի գագաթնաժողովին կնախորդեն մի շարք հանդիպումներ ու քննարկումներ: Մասնավորապես, արդեն նոյեմբերի 15-ից ԵՄ-ի բոլոր անդամները մանրակրկիտ կուսումնասիրեն այդ համաձայնագիրը, և մինչև շաբաթվա վերջը ԵՄ-ի բոլոր երկրների դեսպանները կհանդիպեն այն քննարկելու համար:
«Հուսով եմ, որ նրանք շատ դիտողություններ չեն ունենա»,-նշել է Տուսկը:
«Նրանք նաև կքննարկեն Մեծ Բրիտանիայի և ԵՄ-ի միջև հետագա հարաբերությունների վերաբերյալ քաղաքական հռչակագրի վերջնականի համաձայնեցման Եվրահանձնաժողովի մանդատը», - հավելել է նա:

15-11-2018 14:42 2159
The Chairman of the Council of Europe, Donald Tusk, said that on November 25, an extraordinary EU summit will be held on the completion of work on the harmonization of the Brexit agreement.
Tusk noted that the November 25 summit will be preceded by a series of meetings and discussions. In particular, from November 15, all EU members will carefully examine the agreement, and by the end of the week, ambassadors from all EU countries will gather to discuss this issue.
“I hope they will not have many comments,” said Tusk.
“They will also discuss the mandate of the European Commission to finalize a political declaration on future relations between the UK and the EU,” he added.