15-11-2018 14:42 2178
Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ Brexit-ի վերաբերյալ համաձայնագրի համաձայնեցման աշխատանքի ավարտին նվիրված ԵՄ-ի արտահերթ գագաթնաժողովը պետք է տեղի ունենա նոյեմբերի 25-ին:
Տուսկը նշել է, որ նոյեմբերի 25-ի գագաթնաժողովին կնախորդեն մի շարք հանդիպումներ ու քննարկումներ: Մասնավորապես, արդեն նոյեմբերի 15-ից ԵՄ-ի բոլոր անդամները մանրակրկիտ կուսումնասիրեն այդ համաձայնագիրը, և մինչև շաբաթվա վերջը ԵՄ-ի բոլոր երկրների դեսպանները կհանդիպեն այն քննարկելու համար:
«Հուսով եմ, որ նրանք շատ դիտողություններ չեն ունենա»,-նշել է Տուսկը:
«Նրանք նաև կքննարկեն Մեծ Բրիտանիայի և ԵՄ-ի միջև հետագա հարաբերությունների վերաբերյալ քաղաքական հռչակագրի վերջնականի համաձայնեցման Եվրահանձնաժողովի մանդատը», - հավելել է նա:

15-11-2018 14:42 2177
Председатель Совета Европы Дональд Туск заявил, что 25 ноября состоится чрезвычайный саммит ЕС по завершению работ по согласования соглашения Brexit.
Туск отметил, что саммиту 25 ноября будет предшествовать ряд встреч и дискуссий. В частности, с 15 ноября все члены ЕС тщательно изучат соглашение, и к концу недели послы ото всех стран ЕС соберутся для обсуждения этого вопроса.
«Надеюсь, у них не будет много замечаний», - сказал Туск.
«Они также обсудят мандат Европейской комиссии на окончательное согласование политической декларации о будущих отношениях между Великобританией и ЕС», - добавил он.Ж