ԶԼՄ-ներում տեղեկություն է հայտվել, որ ռուսական խոշորագույն բանկերը՝ մտավախություն ունենալով, որ բնակչության միջոցների արտահոսքը կարող է շարունակվել, նաև միջազգային նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ, որոշել են բարձրացնել քաղաքացիների հետաքրքրությունը դոլարային ավանդների նկատմամբ՝ բարձրացնելով տոկոսադրույքները:
Այսպիսով, այսօր լավագույն առաջարկները մոտ են տարեկան 4 տոկոս նիշի:
«Վեդոմոստի» թերթի տվյալով՝ միայն նոյեմբերի առաջին կեսին դոլարային ավանդների եկամտաբերությունը բարձրացվել է 10 վարկային կազմակերպություններում, որոնք ներառված են Թոփ-30-ում: Ընդ որում, որոշ ֆինանսական կառույցներ նաև որոշել են բարձրացնել եվրով ավանդների տոկոսադրույքները:
Ի դեպ, հիշեցնենք՝ ինչպես հաղորդում էր kp.ru կայքը, ընթացիկ տարվա հունվար-օգոստոս ամիսներին կապիտալի արտահոսքը Ռուսաստանից ավելացել է 2,8 անգամ` 2018 թվականի ութ ամիսներին կազմելով 26,5 մլրդ դոլար:
Ինչ վերաբերում է պատժամիջոցներին, ապա Միացյալ Նահանգները շարունակում է դրանք կիրառել նախանձելի պարբերականությամբ: Օրինակ, ավելի վաղ նոյեմբերին դրանց տակ հայտնվել են Ղրիմի «Այ-Պետրի», «Դյուլբեր», «Միսհոր» առողջարանները, նաև Mriya Resort & Spa հյուրանոցը և այն կառավարող «Գարանտ-ՍՎ» ԲԲԸ-ը:

The media reported that the largest Russian banks, fearing the continuation of the outflow of public funds, as well as new international sanctions, decided to increase the interest of citizens to dollar deposits by raising interest rates.
Thus, the best offers today are approaching the 4% per year mark.
According to the Vedomosti newspaper, in the first half of November, the profitability of deposits in US dollars increased in 10 lending institutions included in the Top 30. Moreover, some financial institutions also decided to raise interest rates on deposits in euros.
By the way, according to kp.ru, capital outflow from Russia in January-August of this year increased 2.8 times, reaching $ 26.5 billion in eight months in 2018
As far as sanctions are concerned, the United States continues to apply them with an enviable frequency. For example, in early November, the Crimean health centers “Ai-Petri”, “Dulber”, “Mishor”, as well as the hotel “Mriya Resort and Spa” and its manager Garant-SV OJSC, fell under them.