ԶԼՄ-ներում տեղեկություն է հայտվել, որ ռուսական խոշորագույն բանկերը՝ մտավախություն ունենալով, որ բնակչության միջոցների արտահոսքը կարող է շարունակվել, նաև միջազգային նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ, որոշել են բարձրացնել քաղաքացիների հետաքրքրությունը դոլարային ավանդների նկատմամբ՝ բարձրացնելով տոկոսադրույքները:
Այսպիսով, այսօր լավագույն առաջարկները մոտ են տարեկան 4 տոկոս նիշի:
«Վեդոմոստի» թերթի տվյալով՝ միայն նոյեմբերի առաջին կեսին դոլարային ավանդների եկամտաբերությունը բարձրացվել է 10 վարկային կազմակերպություններում, որոնք ներառված են Թոփ-30-ում: Ընդ որում, որոշ ֆինանսական կառույցներ նաև որոշել են բարձրացնել եվրով ավանդների տոկոսադրույքները:
Ի դեպ, հիշեցնենք՝ ինչպես հաղորդում էր kp.ru կայքը, ընթացիկ տարվա հունվար-օգոստոս ամիսներին կապիտալի արտահոսքը Ռուսաստանից ավելացել է 2,8 անգամ` 2018 թվականի ութ ամիսներին կազմելով 26,5 մլրդ դոլար:
Ինչ վերաբերում է պատժամիջոցներին, ապա Միացյալ Նահանգները շարունակում է դրանք կիրառել նախանձելի պարբերականությամբ: Օրինակ, ավելի վաղ նոյեմբերին դրանց տակ հայտնվել են Ղրիմի «Այ-Պետրի», «Դյուլբեր», «Միսհոր» առողջարանները, նաև Mriya Resort & Spa հյուրանոցը և այն կառավարող «Գարանտ-ՍՎ» ԲԲԸ-ը:

В СМИ появилась информация о том, что крупнейшие российские банки, опасаясь продолжения отток средств населения, а также новых международных санкций, решили повысить интерес граждан к долларовым депозитам, повысив процентные ставки.
Таким образом, сегодня лучшие предложения приближаются к отметке 4% в год.
По данным газеты «Ведомости», в первой половине ноября доходность депозитов в долларах США увеличилась в 10 кредитных организациях, включенных в Топ-30. Причем, некоторые финансовые учреждения также решили повысить процентные ставки по депозитам в евро.
Кстати, как сообщает kp.ru, отток капитала из России в январе-августе текущего года увеличился в 2,8 раза, составив $ 26,5 млрд за восемь месяцев 2018 года.
Что касается санкций, то Соединенные Штаты продолжают применять их с завидной частотой. Например, в начале ноября под них попали крымские оздоровительные центры «Ай-Петри», «Дульбер», «Мисхор», а также гостиница «Мрия Резорт энд Спа» и управляющее ею ОАО «Гарант-СВ».