Ֆրանսիան նախատեսում է ընդհանուր աշխատավարձային ֆոնդի մինչև 1 տոկոսի չափով տուգանել այն ընկերություններին, որոնք աշխատավարձերը տարբերակում են գենդերային սկզբունքով, գրում է The Wall Street Journal-ը:
Նոր օրենքի համաձայն՝ 2019 թվականի հունվարի 1-ից ընկերությունները պետք է ներկայացնեն զեկույց, թե որքան են վճարում կանանց՝ ի տարբերություն տղամարդկանց: Այն կազմակերպությունները, որոնք աշխատակիցների միջև տարբերություններ կդնեն՝ կստանան իրավիճակի հարթման համար երեք տարի կամ կվճարեն տուգանք:
Այս դիրքորոշումն անսովորորեն կոշտ է նույնիսկ այն երկրների համար, որոնք ճնշում են ընկերություններին՝ գենդերային հավասարություն հաստատելու նպատակով, ասվում է հոդվածում:
Ներդնելով տուգանքներ՝ Ֆրանսիան նպատակ ունի ստեղծել «արդյունքներ գրանցելու պարտավորություն», - ասել է Աշխատանքի նախարար Մյուրիել Պենիկուդը՝ WSJ- ին տված հարցազրույցում:
«Դա, կարծես, ընկերություններին ասում է, որ ձեր փողերը պետությանը տալու փոխարենը կանանց տվեք, դա ավելի իմաստուն է», - գտնում է նա:
Ֆրանսիան առաջամարտիկ է կանանց աշխատանքային պայմանների բարելավման գործում: Երկիրն առաջիններից է, որտեղ ծննդաբերության հետ կապված արձակուրդ է տրվում, այն ունի պետական մանկապարտեզներ: Այնուամենայնիվ, Ֆրանսիան շատ եվրոպական հարևաններից հետ է մնում՝ աշխատանքի արդար վարձատրության տեսանկյունից:
Եվրամիության վիճակագրության ծառայության տվյալով՝ Ֆրանսիայում կանայք 15,2 տոկոսով պակաս են վճարվում տղամարդկանցից, իսկ Իտալիայում, 5,3 տոկոս, Բելգիայում` 6,1 տոկոս: Սակայն Գերմանիայում, այդ ցուցանիշը կազմում է 21,5 տոկոս:

France plans to impose fines of up to 1% of total wages on companies with a gender pay gap, The Wall Street Journal writes.
Under the new law, from January 1, 2019, companies will have to report a number of government-set indicators regarding how much they pay to women compared to men. Firms with a wage gap will be awarded three years to remedy the situation or be fined.
Such a position is unusually hard even for countries that are putting pressure on companies to close the gender pay gap, the article says.
By imposing fines, France seeks to create "commitments to achieve results," said Minister of Labor Muriel Penicoud in an interview with the WSJ.
“It’s as if I’m telling companies that instead of giving your money to the state, give it to women — that’s wiser,” he believes.
France was a pioneer in improving working conditions for women. The country was one of the first to provide maternity leave, it has state kindergartens. However, France has lagged behind many European neighbors in terms of fair pay.
According to the Statistical Office of the European Union (Eurostat), women in France earn 15.2% less than men, while in Italy the difference is 5.3%, in Belgium - 6.1%. However, in Germany, the economic center of the continent, women earn 21.5% less than men.