20-11-2018 11:35 3145
Ռուսաստանի գրավատների զարգացման ասոցիացիան ներկայացրել է զարգացման նոր ռազմավարությունը: Այն նախատեսված է մինչև 2023 թվականի համար: Փաստաթուղթը ենթադրում է Կենտրոնական Բանկի խիստ պահանջներից հրաժարվելու հնարավորություն, աշխատաժամի սահմանափակման չեղարկում և ապրանքների արժեքի բարձրացում՝ որոնք իրացվում են առանց առևտրի և արժեն մինչև 500 հազար ռուբլի, հայտնում է «Коммерсантъ»-ը:
Ըստ լրատվական կայքի՝ ասոցիացիան նաև ենթադրում է անցնել տարբերակված կանոնակարգի, շուկայի գորշ խաղացողների համար ներդնել քրեական պատասխանատվություն, հորդորել բանկերին վարկավորել գրավատներին:
Բացի այդ, ակնկալվում է պարտավորեցնել ռուսական ապահովագրական ընկերություններին ապահովագրել գրավը:
Ոլորտի մասնագետների խանկախեսմամբ՝ ռազմավարության իրականացումը շուկայում խաղացողների թիվը 10 տոկոսով պետք է ավելացնի՝ մինչև 4400 խաղացողի, իսկ ֆինանսական պորտֆելը՝ 20 տոկոսով: Այլ դեպքում՝ գրավատների թիվը կշարունակվի կրճատվել: Ըստ ԳԶԱ-ի՝ 2014 թվականից Ռուսաստանում գրավատների թիվը 1/4-ով կրճատվել է, իսկ պորտֆելը՝ մոտ 20 տոկոսով:

20-11-2018 11:35 3312
Российская ассоциация развития ломбардов представила новую стратегию развития. Она рассчитан до 2023 года. Документ подразумевает отмену строгих требований Центрального банка, устранение ограничений на рабочую силу и повышение цен на товары, которые реализуются без торговли и стоят до 500 тысяч рублей, сообщает «Коммерсант».
Согласно новостному сайту, ассоциация также предполагает перейти на дифференцированное регулирование для введения уголовной ответственности для серых игроков на рынке, чтобы побудить банки предоставлять кредиты ломбардам.
Кроме того, ожидается обязать российские страховые компании обеспечивать страхование залога.
По мнению отраслевых экспертов, реализация стратегии увеличит количество игроков на рынке на 10% до 4400 игроков, а финансовый портфель - на 20%. В противном случае количество ломбардов будет продолжать снижаться. К 2014 году количество ломбардов в России сократилось на одну четверть, а портфель - примерно на 20 процентов.