Բջջային և առցանց բանկերի տեխնոլոգիաները խոցելի են ցանցահենների համար, հայտնել են կիբերանվտանգության ոլորտի մասնագետները, գրում է «Коммерсантъ» թերթը:
Փորձագետների կարծիքով, խարդախների զոհ դառնալու ռիսկը բարձր է Ռուսաստանում գործող հավելվածների ավելի քան 50 տոկոսում: Նույնիսկ անձնական հաշիվ մուտք գործելու հաստատման գաղտնաբառը մեկ անգամ SMS-ով ուղարկելու դեպքում, այն կարող են գողանալ:
Այսպիսով, ցանցահենները կեղծ փաստաթղթերով կարող են ստանալ SIM-քարտի կրկնօրինակը կամ օգտագործել հատուկ սարք`հաղորդագրությունը որսալու համար:
Հաշվի հասանելիություն կարելի է ստանալ նաև գաղտնաբառի ընտրության միջոցով: Հաստատման համար օգտագործվում է չորս թվից բաղկացած գաղտնաբառ:
Եթե երեք անգամ այն սխալ մուտքագրել, ապա գործողությունն արգելափակվում է:
Այնուամենայնիվ, եթե վերցնել 5555 պայմանական գաղտնաբառ և գումար դուրս գրելու համար 5000 գործարքի փորձ իրականացնել, ապա գուշակության հավանականությունը 99 տոկոս է:
Բացի այդ, կիբեր կեղծարարները կարող են մուտք գործել բանկի հաճախորդի անձնական հաշիվ հանրային Wi-Fi- ի օգտագործման դեպքում: Հրատարակության զրուցակիցները նշել են, որ բջջային բանկեր կոտրելու համար գործիքների վաճառքն ակտիվորեն իրականացվում է դարքնետում:

21-11-2018 12:51 2987
Технологии мобильного и интернет-банкинга уязвимы для кибератак, считают эксперты кибербезопасности, пишет газета "Коммерсантъ".
Эксперты считают, что риск стать жертвой мошенничества высок в более чем 50% приложений в России. Даже при отправке по смс пароля подтверждения для входа в личную учетную запись его могут украсть.
Таким образом, хакеры с фальшивыми документами могут получить дубликат SIM-карты или использовать специальное устройство для перехвата сообщений.
Доступ к учетной записи также можно получить с помощью подбора пароля. Для подтверждения используется четырехзначный пароль.
Если ввести его неправильно три раза, действие будет заблокировано.
Однако, если вы возьмете 5555 условных паролей и сделаете 5000 транзакционных попыток снять деньги, то вероятность угадать составит 99 процентов.
Кроме того, киберпреступники могут получить доступ к личной учетной записи клиента банка при использовании общедоступного Wi-Fi. Источники отметили, что продажи инструментов для взлома мобильных банков активно осуществляется в Даркнете