Ռուսաստանն ու Չինաստանը երկկողմ և միջազգային առևտրում իրենց ազգային արժույթների օգտագործման ընդլայնման մասին համաձայնագիր են մշակում, հայտնում է EHB-ն:
Նոր միջազգային վճարային համակարգի մշակումն ուղղված է պետությունների ազգային համակարգերի վրա ամերիկյան պատժամիջոցների հնարավոր ռիսկերին հակազդելուն:
Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևն այս ամսվա սկզբին Չինաստան կատարած իր այցի ժամանակ հայտարարել է, որ երկրները քննարկում են յուանով և ռուբլով վճարումների ուղիղ համակարգ ստեղծելու մանրամասները: Նա նաև հավելել է, որ բանակցություններ են ընթանում Ռուսաստանում UnionPay վարկային քարտի, իսկ Չինաստանում ռուսական «Միրի» օգտագործման վերաբերյալ:
Ֆինանսական նոր ենթակառուցվածքի ստեղծմանը նպաստում է ԱՄՆ-ի հետ երկու երկրների հարաբերությունների շարունակական վատթարացումը և Վաշինգտոնի սպառնալիքները՝ պետությունների նկատմամբ նոր տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառելու վերաբերյալ:
«Ռուսաստանն ու Չինաստանը պետք է պաշտպանեն իրենց վճարային համակարգերը», - ասել է Մեդվեդևը՝ երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարների 22-րդ հերթական հանդիպման ժամանակ: «Այս տեսանկյունից նման համագործակցությունը շատ օգտակար է, քանի որ ոչ ոք չի կարող արգելափակել մեր փոխադարձ առևտուրը»: - ասել է նա ` նշելով, որ 2020 թվականին Չինաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կկազմի 200 միլիարդ դոլար, ինչը երկու անգամ ավելի է, քան 2014 թվականին:

Россия и Китай разрабатывают соглашение о расширении использования национальных валют в двусторонней и международной торговле, сообщает EHB.
Разработка новой международной платежной системы направлена на противодействие возможным рискам американских санкций в отношении национальных систем государств.
Премьер-министр России Дмитрий Медведев заявил в ходе визита в Китай в начале этого месяца, что страны обсуждают детали создания системы прямых платежей для юаня и рубли. Он также добавил, что ведутся переговоры относительно использования кредитных карт UnionPay в России и российской карты «Мир» в Китае.
Созданию новой финансовой инфраструктуры способствует продолжающееся ухудшение отношений обеих стран с США и угрозы Вашингтона применять новые экономические санкции против государств.
«Россия и Китай должны защищать свои платежные системы», - сказал Медведев на 22-й очередной встрече глав правительств двух стран. «С этой точки зрения такое сотрудничество очень полезно, поскольку никто не может блокировать нашу взаимную торговлю». - сказал он, отметив, что товарооборот между Китаем и Россией в 2020 году составит 200 миллиардов долларов, что в два раза больше, чем в 2014 году.Ж