27-11-2018 11:58 1547
2018 թվականի արդյունքներով Ռուսաստանում գնաճը պետք է կազմի մոտ 4 տոկոս: Դա համապատասխանում է Կենտրոնական բանկի կանխատեսումներին, սակայն ՌԴ Տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Օրեշկինը կարծում է, որ այդ ցուցանիշը կարող է փոքր ինչ ավելի բարձր լինել:
«Նույնիսկ եթե նայենք, թե ինչ կանխատեսում են ներկայացրել ԿԲ-ից, իսկ նրա կանխատեսումը կազմում էր 3.8-4.2 տոկոս, ապա ես կարծում եմ, որ այդ թվերից յուրաքանչյուրը տեղավորվում է թարգետում », - Օրեշկինի խոսքերը մեջբերում է РИА Новости-ի լրատվական գործակալությունը:
Նախարարն ընդգծել է, որ այսօր գնաճի մակարդակը գտնվում է կայուն մակարդակում, և լուրջ փոփոխությունների չի ենթարկվի: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ գնաճը կարող է փոքր ինչ բարձր լինել 4 տոկոսից:
Նախկինում Ռուսաստանի բանկից նշել էին, որ 2018 թվականի վերջում կանխատեսվում է 3.8-4.2 տոկոս գնաճ, նաև դրա կարճաժամկետ բարձրացում 2019 թվականին՝ 4-4,5 տոկոսով: Գնաճի տեմպերի արագացումը կապված է նաև ԱՄՆ պատժամիջոցների հետ՝ ընդդեմ ռուսական ընկերությունների և գործարարների:

27-11-2018 11:58 1549
At the end of 2018, inflation in Russia should be about 4%. This is in line with the forecasts of the Central Bank, but the Minister of Economic Development of Russia, Maxim Oreshkin, believes that this figure may be somewhat higher.
"Even if you look at the forecast given by the Central Bank, and its forecast was 3.8-4.2%, then I believe that any of these figures fit into the target," RIA Novosti quotes Oreshkin.
The Minister stressed that today inflation is at a stable level and will not undergo serious deviations. At the same time, he stressed that inflation may be slightly higher than 4%.
Earlier, the Russian bank noted that at the end of 2018, inflation is forecast at 3.8–4.2% and its short-term growth in 2019 is 4–4.5%. The acceleration of inflation is also associated with US sanctions against Russian companies and enterprises.