27-11-2018 11:58 1547
2018 թվականի արդյունքներով Ռուսաստանում գնաճը պետք է կազմի մոտ 4 տոկոս: Դա համապատասխանում է Կենտրոնական բանկի կանխատեսումներին, սակայն ՌԴ Տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Օրեշկինը կարծում է, որ այդ ցուցանիշը կարող է փոքր ինչ ավելի բարձր լինել:
«Նույնիսկ եթե նայենք, թե ինչ կանխատեսում են ներկայացրել ԿԲ-ից, իսկ նրա կանխատեսումը կազմում էր 3.8-4.2 տոկոս, ապա ես կարծում եմ, որ այդ թվերից յուրաքանչյուրը տեղավորվում է թարգետում », - Օրեշկինի խոսքերը մեջբերում է РИА Новости-ի լրատվական գործակալությունը:
Նախարարն ընդգծել է, որ այսօր գնաճի մակարդակը գտնվում է կայուն մակարդակում, և լուրջ փոփոխությունների չի ենթարկվի: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ գնաճը կարող է փոքր ինչ բարձր լինել 4 տոկոսից:
Նախկինում Ռուսաստանի բանկից նշել էին, որ 2018 թվականի վերջում կանխատեսվում է 3.8-4.2 տոկոս գնաճ, նաև դրա կարճաժամկետ բարձրացում 2019 թվականին՝ 4-4,5 տոկոսով: Գնաճի տեմպերի արագացումը կապված է նաև ԱՄՆ պատժամիջոցների հետ՝ ընդդեմ ռուսական ընկերությունների և գործարարների:

27-11-2018 11:58 1493
По итогам 2018 года инфляция в России должна составить около 4%. Это соответствует прогнозам Центрального банка, но министр экономического развития России Максим Орешкин считает, что этот показатель может быть несколько выше.
«Даже если посмотреть, какой прогноз давал ЦБ, а его прогноз был 3,8-4,2%, то я считаю, что любая из этих цифр укладывается в таргет», — цитирует РИА Новости Орешкина.
Министр подчеркнул, что сегодня инфляция находится на стабильном уровне и не претерпит серьезных отклонений.  В то же время он подчеркнул, что инфляция может быть немного выше 4%.
Ранее российский банк отметил, что в конце 2018 года прогнозируется инфляция в 3,8-4,2% и ее краткосрочный рост в 2019 году - 4-4,5%. Ускорение темпов инфляции также связано с санкциями США против российских компаний и предприятий.