Հիփոթեքային վարկավորումը Ռուսաստանում շարունակում է աճել արագացված տեմպերով` այս տարվա հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ տարեկան կտրվածքով 25.6 տոկոսով, սակայն այս շուկայի դինամիկայում թաքցված են մի շարք ռիսկեր: Այս մասին զգուշացնում է ՌԴ Կենտրոնական բանկը:
Առաջին ռիսկը հիփոթեքային վարկերի կտրուկ աճն է `ցածր կանխավճարով (20 տոկոսից պակաս): Երեք եռամսյակների համար ցուցանիշն աճել է 28,2-ից մինչև 42,6 տոկոս, ինչը բանկերի համար տոկոսային ռիսկ է ստեղծում (տոկոսադրույքների փոփոխության հետևանքով կորուստներ):
Երկրորդ ռիսկը սպառողական վարկերի քանակի ավելացումն է, որով քաղաքացիները ֆինանսավորում են հիփոթեքի կանխավճարը: Այսպես, ըստ Ռուսաստանի Բանկի հաշվարկների, 2018 թվականի առաջին կիսամյակում հիփոթեքի դիմումից երեք ամիս առաջ սպառողական վարկ ստացած վարկառուների տեսակարար կշիռը կազմել է մոտ 3 տոկոս: Այսպիսով, վարկառուների այս կատեգորիան «զգալի ազդեցություն չունի հիփոթեքային վարկավորման շուկայի վրա և չի կրում ֆինանսական կայունության ռիսկեր»:
Երրորդ ռիսկը, որը նշվում է Կենտրոնական բանկում, հիփոթեքային վարկավորման չափանիշների մեղմացումն է ` մարման ժամկետը դարձվել է մինչև 195 ամիս, իսկ վարկառուների աշխատավարձը հաճախ կրկնակի անգամ ցածր է տարեկան տոկոսադրույքից, որը հունվար-սեպտեմբերին կազմում էր 11,1 տոկոս:
Միայն երրորդ եռամսյակում ռուսներն ավելի քան 761 միլիարդ ռուբլի ծավալով հիփոթեքային վարկավորում են իրականացրել, հաշվարկել են Կենտրոնական բանկի կողմից:

30-11-2018 11:14 1594
Mortgage lending continues to grow at an accelerated pace - by 25.6% in annual terms by October 1 of this year, but a number of risks are hidden in this market dynamics. This warns the Central Bank of Russia.
The first risk is a sharp increase in the share of mortgage loans with low first payment (less than 20%). For three quarters, the indicator increased from 28.2 to 42.6%, which creates interest rate risk for banks (losses due to changes in interest rates).
The second risk is an increase in the number of consumer loans with which citizens finance a mortgage down payment. Thus, according to the calculations of the Bank of Russia, the share of borrowers who received consumer loans three months before filing a mortgage application in the first half of 2018 was about 3%. Thus, this category of borrowers "does not have a significant impact on the mortgage lending market and does not bear the risks of financial stability."
The third risk, which is indicated in the Central Bank, is the easing of mortgage lending standards against the growth of average mortgage terms up to 195 months and the growth of nominal wages at rates that are twice as low as the rate of new mortgages - 11.1% in January-September 2018 compared the same period last year.
Only in the third quarter Russians took over a mortgage of more than 761 billion rubles, calculated at the Central Bank.