Հիփոթեքային վարկավորումը Ռուսաստանում շարունակում է աճել արագացված տեմպերով` այս տարվա հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ տարեկան կտրվածքով 25.6 տոկոսով, սակայն այս շուկայի դինամիկայում թաքցված են մի շարք ռիսկեր: Այս մասին զգուշացնում է ՌԴ Կենտրոնական բանկը:
Առաջին ռիսկը հիփոթեքային վարկերի կտրուկ աճն է `ցածր կանխավճարով (20 տոկոսից պակաս): Երեք եռամսյակների համար ցուցանիշն աճել է 28,2-ից մինչև 42,6 տոկոս, ինչը բանկերի համար տոկոսային ռիսկ է ստեղծում (տոկոսադրույքների փոփոխության հետևանքով կորուստներ):
Երկրորդ ռիսկը սպառողական վարկերի քանակի ավելացումն է, որով քաղաքացիները ֆինանսավորում են հիփոթեքի կանխավճարը: Այսպես, ըստ Ռուսաստանի Բանկի հաշվարկների, 2018 թվականի առաջին կիսամյակում հիփոթեքի դիմումից երեք ամիս առաջ սպառողական վարկ ստացած վարկառուների տեսակարար կշիռը կազմել է մոտ 3 տոկոս: Այսպիսով, վարկառուների այս կատեգորիան «զգալի ազդեցություն չունի հիփոթեքային վարկավորման շուկայի վրա և չի կրում ֆինանսական կայունության ռիսկեր»:
Երրորդ ռիսկը, որը նշվում է Կենտրոնական բանկում, հիփոթեքային վարկավորման չափանիշների մեղմացումն է ` մարման ժամկետը դարձվել է մինչև 195 ամիս, իսկ վարկառուների աշխատավարձը հաճախ կրկնակի անգամ ցածր է տարեկան տոկոսադրույքից, որը հունվար-սեպտեմբերին կազմում էր 11,1 տոկոս:
Միայն երրորդ եռամսյակում ռուսներն ավելի քան 761 միլիարդ ռուբլի ծավալով հիփոթեքային վարկավորում են իրականացրել, հաշվարկել են Կենտրոնական բանկի կողմից:

30-11-2018 11:14 1545
Ипотечное кредитование продолжает расти ускоренными темпами — на 25,6% в годовом выражении к 1 октября этого года, однако в этой динамике рынка скрыт ряд рисков. Об этом предупреждает Центральный банк России.
Первый риск — резкий рост доли ипотечных кредитов с низким первоначальным взносом (менее 20%). За три квартала показатель увеличился с 28,2 до 42,6%, что создаёт для банков процентный риск (потери из-за изменения процентных ставок).
Второй риск — рост числа потребительских кредитов, которыми граждане финансируют первоначальный взнос по ипотеке. Так, согласно расчетам Банка России, доля заемщиков, получивших потребительские кредиты за три месяца до подачи заявки на ипотеку, в первой половине 2018 года составила около 3%. Таким образом, эта категория заёмщиков «не оказывает существенного влияния на рынок ипотечного кредитования и не несёт рисков финансовой стабильности».
Третий риск, на который указывают в Центробанке, — это смягчение стандартов ипотечного кредитования на фоне роста средних сроков ипотеки до 195 месяцев и рост номинальной зарплаты темпами, которые вдвое ниже скорости новых выдач ипотеки — 11,1% в январе-сентябре 2018-го к аналогичному периоду прошлого года.
Только в III квартале россияне взяли ипотеку более чем на 761 млрд рублей, подсчитали в Центробанке.