Ռուսաստանի բնակչության ապահովագրված ավանդների ծավալն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին 4,5 տոկոսով ավելացել է՝ կազմելով 27,21 տրիլիոն ռուբլի, հայտնել են Ավանդների ապահովագրության գործակալությունից:
Աճը կազմել է 1,2 տրիլիոն ռուբլի:
Սովորական ավանդների աճը փոքր ինչ թույլ է՝ հունվար-սեպտեմբերին ավելացել են 947 միլիոն ռուբլով՝ գրանցելով 3,6 տոկոս աճ: Բանկերում ռուսաստանցիների ունեցվածքը հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ ավելացել է 26,93 տրիլիոն ռուբլիով:
Ռուսական խոշոր բանկերը բարձրացնում են ավանդների տոկոսադրույքները, այդպիսով փորձ է արվում ավելացնել ազգային արժույթի՝ ռուբլու, պաշարները: Նոյեմբերի 1-ից 18-ը ռուբլով ավանդների եկամտաբերությունն ավելացել է թոփ-30 բանկերից 15-ում:
Նշվում է, որ որոշ ֆինանսական կազմակերպություններ բարձրացրել են ավելի վաղ գործող ավանդների տոկոսադրույքները, մյուսները որոշում են կայացրել ներդնել սեզոնային ավանդներ:

01-12-2018 16:27 1507
По данным Агентства по страхованию вкладов, объем застрахованных депозитов населения России за январь-сентябрь текущего года увеличился на 4,5% до 27,21 трлн рублей.
Рост составил 1,2 трлн рублей.
Рост обычных депозитов слабый, в январе-сентябре они увеличились на 947 млн. рублей, зарегистрировав рост на 3,6 %. Объём сбережений россиян в банках по состоянию на 1 октября увеличился до 26,93 трлн. рублей.
Крупные российские банки повышают процентные ставки по депозитам, тем самым пытаясь увеличить запасы национальной валюты - рубля. Доходность депозитов в рублях с 1 по 18 ноября увеличилась в 15 банках из Топ-30.
Отмечается, что некоторые финансовые учреждения повысили процентные ставки по ранее размещенным депозитам, другие решили внедрить сезонные депозиты.