Ռուսաստանի բնակչության ապահովագրված ավանդների ծավալն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին 4,5 տոկոսով ավելացել է՝ կազմելով 27,21 տրիլիոն ռուբլի, հայտնել են Ավանդների ապահովագրության գործակալությունից:
Աճը կազմել է 1,2 տրիլիոն ռուբլի:
Սովորական ավանդների աճը փոքր ինչ թույլ է՝ հունվար-սեպտեմբերին ավելացել են 947 միլիոն ռուբլով՝ գրանցելով 3,6 տոկոս աճ: Բանկերում ռուսաստանցիների ունեցվածքը հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ ավելացել է 26,93 տրիլիոն ռուբլիով:
Ռուսական խոշոր բանկերը բարձրացնում են ավանդների տոկոսադրույքները, այդպիսով փորձ է արվում ավելացնել ազգային արժույթի՝ ռուբլու, պաշարները: Նոյեմբերի 1-ից 18-ը ռուբլով ավանդների եկամտաբերությունն ավելացել է թոփ-30 բանկերից 15-ում:
Նշվում է, որ որոշ ֆինանսական կազմակերպություններ բարձրացրել են ավելի վաղ գործող ավանդների տոկոսադրույքները, մյուսները որոշում են կայացրել ներդնել սեզոնային ավանդներ:

01-12-2018 16:27 1509
According to the Deposit Insurance Agency, the volume of insured deposits of the Russian population in January-September of this year increased by 4.5% to 27.21 trillion rubles.
The growth amounted to 1.2 trillion rubles.
The growth of ordinary deposits is weak, in January-September they increased by 947 million rubles, registering an increase of 3.6%. The volume of savings of Russians in banks as of October 1 increased to 26.93 trillion. rubles.
Large Russian banks raise interest rates on deposits, thereby trying to increase the reserves of the national currency - the ruble. The profitability of deposits in rubles from 1 to 18 November increased in 15 banks from the Top 30.
It is noted that some financial institutions have raised interest rates on previously placed deposits, others have decided to introduce seasonal deposits.