03-12-2018 11:33 2202
Ռուսաստանի Բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլլինան ռուսական տնտեսությունում դոլարի օգտագործման սահմանափակումներին դեմ է հանդես եկել:
Ավելի վաղ կառավարություն է ներկայացվել ապադոլարացման նախագիծ: Այն ներկայացրել էր «ՎՏԲ»-ի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը, որին աջակցել է ՌԴ ֆինանսների նախարարությունը:
Ապադոլարացման շուրջ երկխոսությունն առաջացել է այն բանից հետո, երբ առաջացել է նոր վտանգ, թե ԱՄՆ-ն կրկին պատժամիջոցներ կկիրառեն ռուսական խոշոր բանկերի նկատմամբ:
Նաբիուլլինան հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի Բանկը տարբերակել է պահանջները բանկային պարտադիր պահուստների և դրուքների ռիսկերի հետ կապված, որպեսզի բանկերին առավել շահավետ լինի ռուբլով վարկավորել:
Որպեսի ռուբլին ներդրողների համար մնա գրավիչ և օգտագործվի միջազգային հաշվարկներում, անհրաժեշտ է կայուն ցածր գնաճ և ռուսական արժույթի փոփոխականություն, դա ավելի շահավետ կդարձնի ռուբլով աշխատանքը, բացատրել է «ՎՏԲ»-ի ղեկավարը՝ «Ռուսաստանը կանչում է» ֆորումի ժամանակ:

Глава Банка России Эльвира Набиуллина выступила против ограничений использования доллара в российской экономике.
Ранее в правительство был внесен план по дедолларизации. Его предложил глава ВТБ Андрей Костин и поддержал Минфин РФ.
Дискуссии вокруг дедолларизации возникли после того, как наметилась новая угроза введения американских санкций против крупных российских банков.
Набиуллина напомнила, что Банк России дифференцировал требования к банковским обязательным резервам и коэффициенты риска, чтобы банкам было выгоднее кредитовать и привлекать пассивы в рублях, сообщает Российская газета.
Чтобы рубль оставался привлекательным для инвесторов и использовался в международных расчетах, нужны стабильно низкая инфляция и низкая волатильность российской валюты, это сделает более выгодной работу в рублях, пояснила глава Центробанка на инвестиционном форуме ВТБ «Россия зовет!».