15-01-2019 14:09 1708
Վենեսուելան նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն երկուշաբթի հայտարարել է երկրում նվազագույն աշխատավարձը 300 տոկոսով բարձրացնելու մասին: Արդյունքում այն 4,5 հազար բոլիվարից կբարձրանա մինչև 18 հազար բոլիվար (մոտ 6,52 դոլար), հայտնել է Al Jazeera-ն:
2018 թվականի ընթացքում նվազագույն աշխատավարձը բարձրացվել էր հինգ անգամ: Մադուրոն նաև խոստացել է կայունացնել երկրի տնտեսությունը, որի մասշտաբները կրկնակի կրճատվել են վերջին հինգ տարվա ռեցեսիայի ընթացքում: Վերջին ժամանակներս Վենեսուելայում գնաճը կազմում է մոտ 2 միլիոն տոկոս: Երկրի բնակիչները բախվում են պարենի և դեղարայքի անբավարարության, ինչը հանգեցրել է այն բանին, որ երկրից 3 մլն մարդ է մեկնել վերջին երեք տարվա ընթացքում:
«Սա առաջին դեպքը չէ, որ նախագահ Մադուրոն հայտարարում է փոփոխությունների մասին,- նշում է վենեսուելացի վերլուծաբան Ռամոն Պինանգոն:-Ցավոք, այս փոփոխությունները, որպես կանոն, բերում են գնաճի արագացման: Մենք արդեն գիտենք, որ նման հայտարարություններին հաջորդող օրը գները բարձրանում են, մենք բախվում ենք գերարժեզրկման ու դեֆիցիտի»:
Վենեսուելայում 2018 թվականի նոյեմբերի վերջին սպառողական գներն աճել էին 1.3 մլն տոկոսով: Հաղորդվում է, որ նոյեմբերին գնաճը 144 տոկոս է կազմել՝ հոկտեմբերի 148 տոկոսի համեմատ, իսկ սեպտեմբեր ամսին այն կազմել էր 233 տոկոս:

15-01-2019 14:09 1707
Президент Венесуэлы Николас Мадуро в понедельник объявил о 300-процентном повышении минимальной заработной платы в стране. В результате он вырастет с 4,5 тысячи боливаров до 18 тысяч боливаров (около 6,52 доллара), сообщила Al Jazeera.
В 2018 году минимальную заработную плату повышали пять раз. Мадуро также пообещал стабилизировать экономику страны, масштабы которой за последние пять лет рецессии сократились вдвое. Инфляция в Венесуэле в последнее время составляет около 2 млн процентов. Жители страны сталкиваются с нехваткой продовольствия и лекарств, что привело к тому, что за последние три года страну покинуло 3 миллиона человек.
"Это не первый случай, когда президент Мадуро объявляет об изменениях, - отмечает венесуэльский аналитик Рамон Пинанго. - К сожалению, эти изменения, как правило, приводят к ускорению инфляции. Мы уже знаем, что на следующий день после таких объявлений цены повышаются, мы сталкиваемся с гиперинфляцией и дефицитом".
В Венесуэле потребительские цены выросли на 1,3 млн. процентов в конце ноября 2018 года. Сообщается, что в ноябре уровень инфляции составил 144 процента по сравнению с 148 процентами в октябре, а в сентябре - 233 процента.