15-01-2019 14:09 1708
Վենեսուելան նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն երկուշաբթի հայտարարել է երկրում նվազագույն աշխատավարձը 300 տոկոսով բարձրացնելու մասին: Արդյունքում այն 4,5 հազար բոլիվարից կբարձրանա մինչև 18 հազար բոլիվար (մոտ 6,52 դոլար), հայտնել է Al Jazeera-ն:
2018 թվականի ընթացքում նվազագույն աշխատավարձը բարձրացվել էր հինգ անգամ: Մադուրոն նաև խոստացել է կայունացնել երկրի տնտեսությունը, որի մասշտաբները կրկնակի կրճատվել են վերջին հինգ տարվա ռեցեսիայի ընթացքում: Վերջին ժամանակներս Վենեսուելայում գնաճը կազմում է մոտ 2 միլիոն տոկոս: Երկրի բնակիչները բախվում են պարենի և դեղարայքի անբավարարության, ինչը հանգեցրել է այն բանին, որ երկրից 3 մլն մարդ է մեկնել վերջին երեք տարվա ընթացքում:
«Սա առաջին դեպքը չէ, որ նախագահ Մադուրոն հայտարարում է փոփոխությունների մասին,- նշում է վենեսուելացի վերլուծաբան Ռամոն Պինանգոն:-Ցավոք, այս փոփոխությունները, որպես կանոն, բերում են գնաճի արագացման: Մենք արդեն գիտենք, որ նման հայտարարություններին հաջորդող օրը գները բարձրանում են, մենք բախվում ենք գերարժեզրկման ու դեֆիցիտի»:
Վենեսուելայում 2018 թվականի նոյեմբերի վերջին սպառողական գներն աճել էին 1.3 մլն տոկոսով: Հաղորդվում է, որ նոյեմբերին գնաճը 144 տոկոս է կազմել՝ հոկտեմբերի 148 տոկոսի համեմատ, իսկ սեպտեմբեր ամսին այն կազմել էր 233 տոկոս:

15-01-2019 14:09 1706
Venezuelan President Nicolas Maduro on Monday announced a 300 percent increase in the minimum wage in the country. As a result, it will grow from 4.5 thousand Bolivars to 18 thousand Bolivars (about $ 6.52), Al Jazeera said.
In 2018, the minimum wage was raised five times. Maduro also promised to stabilize the economy of the country, the scale of which over the past five years, the recession has halved. Inflation in Venezuela has recently been about 2 million percent. Residents of the country are faced with a shortage of food and medicine, which led to the fact that over the past three years, 3 million people have left the country.
“This is not the first time that President Maduro announces changes,” says Venezuelan analyst Ramón Pinango. face hyperinflation and deficiency. "
In Venezuela, consumer prices rose 1.3 million percent at the end of November 2018. It is reported that in November, the inflation rate was 144 percent compared to 148 percent in October, and in September - 233 percent.