16-01-2019 12:03 1333
Ռուսաստանում 2019 թվականի հունվարին ինտերնետային-խարդախների արգելափակված ռեսուրսների թիվը 2,5 անգամ աճել է: Անցյալ տարվա վերջին ամսվա ընթացքում փակվել է 1,149 ֆինանսական ֆիշինգային ռեսուրս, որոնք ներկայացել են որպես գոյություն ունեցող բանկերի, վճարային համակարգերի, հեռահաղորդակցության օպերատորների և հայտնի ապրանքանիշերի առցանց խանութների անվան տակ:
Փորձագետների կարծիքով՝ ցանցում խարդախության աճի մեծ տեմպերը կապված են տեխնոլոգիայի զարգացման հետ: Ակնկալվում է, որ 2019 թվականին խաբված ինտերնետի օգտատերերի թիվը կշարունակի աճել, հաղորդում է «Известия» թերթը:
Ավելացել է նաև օդային հաղորդակցության բնագավառում առևտրային խարդախությունների թիվը. կեղծ տոմսերի վաճառքի կայքերը մարդկանց զրկում են գումարներից և գողանում բանկային քարտի տվյալները:
Այս ժամանակահատվածում ավելացել է ևս մեկ կեղծ սխեմա. օգտատերերը ստանում են հղումներ թանկարժեք նվերների խաղարկությանը մասնակցելու համար: Մասնակցելու համար չկասկածող մարդկանց առաջարկվել է որոշակի գումար վճարել:

В январе 2019 года количество заблокированных фишинговых ресурсов увеличилось в 2,5 раза. За последний месяц прошлого года было заблокировано 1149 финансовых фишинговых ресурсов, маскирующихся под именем существующих банков, платежных систем, операторов связи и интернет-магазинов известных брендов.
По мнению экспертов, высокие показатели мошенничества в сети связаны с развитием технологий. Ожидается, что число интернет-пользователей, обманутых в 2019 году, продолжит расти, сообщает газета «Известия».
В том числе в предновогодний сезон увеличилось число мошенничеств в авиакоммерции: фальшивые сайты по продаже билетов на самолеты выманивали у людей деньги и данные банковских карт.
За этот же период развилась еще одна мошенническая схема: пользователи получали ссылки на принятие участия в розыгрыше дорогостоящих подарков. Для участия ничего не подозревающим людям предлагали заплатить определенную сумму.