16-01-2019 12:03 1333
Ռուսաստանում 2019 թվականի հունվարին ինտերնետային-խարդախների արգելափակված ռեսուրսների թիվը 2,5 անգամ աճել է: Անցյալ տարվա վերջին ամսվա ընթացքում փակվել է 1,149 ֆինանսական ֆիշինգային ռեսուրս, որոնք ներկայացել են որպես գոյություն ունեցող բանկերի, վճարային համակարգերի, հեռահաղորդակցության օպերատորների և հայտնի ապրանքանիշերի առցանց խանութների անվան տակ:
Փորձագետների կարծիքով՝ ցանցում խարդախության աճի մեծ տեմպերը կապված են տեխնոլոգիայի զարգացման հետ: Ակնկալվում է, որ 2019 թվականին խաբված ինտերնետի օգտատերերի թիվը կշարունակի աճել, հաղորդում է «Известия» թերթը:
Ավելացել է նաև օդային հաղորդակցության բնագավառում առևտրային խարդախությունների թիվը. կեղծ տոմսերի վաճառքի կայքերը մարդկանց զրկում են գումարներից և գողանում բանկային քարտի տվյալները:
Այս ժամանակահատվածում ավելացել է ևս մեկ կեղծ սխեմա. օգտատերերը ստանում են հղումներ թանկարժեք նվերների խաղարկությանը մասնակցելու համար: Մասնակցելու համար չկասկածող մարդկանց առաջարկվել է որոշակի գումար վճարել:

16-01-2019 12:03 1331
In January 2019, the number of blocked phishing resources increased 2.5 times. Over the last month of last year, 1149 financial phishing resources were blocked, disguised as existing banks, payment systems, telecom operators and online stores of famous brands.
According to experts, high rates of fraud in the network associated with the development of technology. It is expected that the number of Internet users deceived in 2019 will continue to grow, according to the Izvestia newspaper.
Including in the pre-New Year season, the number of frauds in airline commerce increased: the fake plane ticket sales sites lured people out of money and bank card data.
During the same period, another fraudulent scheme developed: users received links to take part in the raffle of expensive gifts. To participate, unsuspecting people were offered to pay a certain amount.