Խորհրդատվական Brand Finance ընկերությունը հրապարակել է աշխարհի ամենաթանկ բրենդների ամենամյա վարկանիշային աղյուսակը:
Երկրորդ անգամ այն գլխավորում է Amazon ընկերությունը: յս բրենդի արժեքը գնահատվել է 187.9 միլիարդ դոլար. տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշն աճել է մոտ 25 տոկոսով:
Երկրորդ հորիզոնականում է հայտնվել ամերիկյան Apple-ը: Ընկերության բրենդը գնահատվել է 153.6 միլիարդ դոլար՝ տարեկան ընդամենը 5 տոկոս աճի ցուցանիշով:
Երրորդ տեղը 142.7 միլիարդ դոլար արժողությամբ զբաղեցրել է Google բրենդը, որը գրանցել է 18 տոկոս աճ: Չորրորդ հորիզոնականում Microsoft-ն է. տեխնոլոգիական գերհսկան 47 տոկոս աճ է գրանցել՝ 81.1-ից մինչև 119.5 միլիարդ դոլար:
Թոփ-5-ը եզրափակում է Samsung ընկերությունը, որը տարվա ընթացքում կորցրել է 1 տոկոս: Կորեական բրենդի արժեքը գնահատվում է 91.2 միլիարդ դոլար:
Brand Finance-ի վարկածով լավագույն բրենդ-մենեջեր է ճանաչվել Amazon-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջեֆ Բեզոսը: Ընդ որում նշվում է, որ գործարարի ամուսնալուծությունը կարող է վնասել ինչպես իր անձնական, այնպես էլ ընկերության բրենդին:
Ջեֆ և Մակենզի Բեզոսները, 25 տարվա ամուսնությունից հետո, հունվարի 9-ին հայտարարել են ամուսնալուծության մասին: Նրանք նշել են, որ կպահպանեն ընկերային և գործընկերային հարաբերությունները և կհամագործակցեն տարբեր նախագծերում:

Consulting company Brand Finance has published an annual ranking of the most expensive brands in the world.
For the second time it is headed by Amazon. The cost of this brand was estimated at 187.9 billion dollars. this figure rose by about 25 percent over the course of the year.
In second place - American Apple. The company's brand was estimated at 153.6 billion dollars, and the annual growth was only 5 percent.
The third place was taken by the Google brand worth 142.7 billion dollars, which added 18 percent. On the fourth line - Microsoft. It is noted that the technology giant's brand managed to grow by as much as 47 percent - from 81.1 to 119.5 billion dollars.
Samsung closes the top 5, which has lost one percent in a year - the value of the Korean brand is estimated at 91.2 billion dollars.
Amazon CEO Jeff Bezos was named the best brand manager for brand finance. At the same time, it is mentioned that the divorce of a businessman can damage both his personal and corporate brand.
Jeff and Mackenzie Bezos, after 25 years of marriage, on January 9th announced a divorce. They noted that they will maintain social and partnership relations and will cooperate in various projects.