Խորհրդատվական Brand Finance ընկերությունը հրապարակել է աշխարհի ամենաթանկ բրենդների ամենամյա վարկանիշային աղյուսակը:
Երկրորդ անգամ այն գլխավորում է Amazon ընկերությունը: յս բրենդի արժեքը գնահատվել է 187.9 միլիարդ դոլար. տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշն աճել է մոտ 25 տոկոսով:
Երկրորդ հորիզոնականում է հայտնվել ամերիկյան Apple-ը: Ընկերության բրենդը գնահատվել է 153.6 միլիարդ դոլար՝ տարեկան ընդամենը 5 տոկոս աճի ցուցանիշով:
Երրորդ տեղը 142.7 միլիարդ դոլար արժողությամբ զբաղեցրել է Google բրենդը, որը գրանցել է 18 տոկոս աճ: Չորրորդ հորիզոնականում Microsoft-ն է. տեխնոլոգիական գերհսկան 47 տոկոս աճ է գրանցել՝ 81.1-ից մինչև 119.5 միլիարդ դոլար:
Թոփ-5-ը եզրափակում է Samsung ընկերությունը, որը տարվա ընթացքում կորցրել է 1 տոկոս: Կորեական բրենդի արժեքը գնահատվում է 91.2 միլիարդ դոլար:
Brand Finance-ի վարկածով լավագույն բրենդ-մենեջեր է ճանաչվել Amazon-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջեֆ Բեզոսը: Ընդ որում նշվում է, որ գործարարի ամուսնալուծությունը կարող է վնասել ինչպես իր անձնական, այնպես էլ ընկերության բրենդին:
Ջեֆ և Մակենզի Բեզոսները, 25 տարվա ամուսնությունից հետո, հունվարի 9-ին հայտարարել են ամուսնալուծության մասին: Նրանք նշել են, որ կպահպանեն ընկերային և գործընկերային հարաբերությունները և կհամագործակցեն տարբեր նախագծերում:

22-01-2019 15:52 1572
Уже второй раз его возглавляет Amazon. Стоимость этого бренда оценили в 187,9 млрд долларов. эта цифра выросла примерно на 25 процентов в течение года.
На втором месте - американская Apple. Бренд компании оценивался в 153,6 млрд долларов, а ежегодный рост составил всего 5 процентов.
Третье место занял бренд Google стоимостью 142,7 млрд долларов, который прибавил 18 процентов. На четвертой строчке — Microsoft. Отмечается, что бренду технологического гиганта удалось вырасти на целых 47 процентов — с 81,1 до 119,5 млрд долларов.
Замыкает топ-5 компания Samsung, которая за год потеряла один процент — стоимость корейского бренда оценивается в 91,2 млрд долларов.
Главный исполнительный директор Amazon Джефф Безос был назван лучшим бренд-менеджером в сфере финансирования брендов. В то же время упоминается, что развод бизнесмена может нанести ущерб как его личному, так и корпоративному бренду.
Джефф и Маккензи Безосы, после 25 лет брака, 9 января объявили о разводе. Они отметили, что будут поддерживать социальные и партнерские отношения и будут сотрудничать в различных проектах.