24-01-2019 13:56 1651
Վերջին 10 տարիների ընթացքում Ռուսաստանի արտաքին պետական պարտքը հասել է իր ամենացածր մակարդակի: 2018 թվականին 64.4 միլիարդով պարտքի կրճատումը հանգեցրել է նրան, որ 453,7 մլրդ դոլար արտաքին պարտքը վերջին տասնամյակում ամենացածր ցուցանիշն է:Այս մասին հայտարարել են Ռուսաստանի Կենտրոնական Բանկի ներկայացուցիչները:
Ռուսաստանի արտաքին պարտքը գոյանում է արտասահմանյան վարկատուների առաջ պետական մարմինների, Ռուսաստանի Բանկի և ռուսական իրավասության մեջ գտնվող անձանց ստանձնած պարտավորություններից: Ամենից արագ ընթացել է ռուսական մասնավոր կազմակերպությունների կողմից արտասահմանյան գործընկերների պարտքի նվազումը. որոշ խոշոր ձեռնարկություններ, որոնք պատժամիջոցների տակ են գտնվում, զրկվել են արտաքին շուկայից պարտք վերցնելու հնարավորությունից:
Պետական պարտքի նվազման պատճառներից է նաև պետական պարտատոմսերի ժողովրդականության նվազումը: Հարկ է նշել, որ չնայած 1998 թվականին դեֆոլտի ժամանակներից Ռուսաստանը կայուն կատարել է իր պարտավորությունները պարտատերերի նկատմամբ, նույնը չի կարելի ասել որոշ արտաքին պարտատերերի մասին, որոնց ռուսական կառավարությունը պարբերաբար ներում և զրոյացնում է հարյուր միլիոնավոր դոլարների չափով պարտքերը:

Внешний государственный долг России достиг минимального значения за последние 10 лет. Сокращение долга на 64,4 млрд долларов в 2018 году привело к тому, что внешний долг в 453,7 млрд долларов является самым низким за последнее десятилетие. Об этом сообщает представитель Центрального банка России.
Внешний долг России формируется из заимствований государственных органов, Банка России и лиц в российской юрисдикции перед иностранными кредиторами. Быстрее всего шло снижения долга перед иностранными контрагентами у российских частных организаций: многие крупные предприятия, оказавшиеся под санкциями, потеряли возможность занимать деньги на внешнем рынке.
Одной из причин снижения государственного долга является падение популярности гособлигаций. Следует отметить, что хотя Россия со времён дефолта в 1998 году стабильно исполняет обязательства перед кредиторами, этого нельзя сказать о некоторых иностранных заёмщиках, которым российское правительство регулярно прощает и списывает долги в объёмах на сотни миллионов долларов.