24-01-2019 13:56 1651
Վերջին 10 տարիների ընթացքում Ռուսաստանի արտաքին պետական պարտքը հասել է իր ամենացածր մակարդակի: 2018 թվականին 64.4 միլիարդով պարտքի կրճատումը հանգեցրել է նրան, որ 453,7 մլրդ դոլար արտաքին պարտքը վերջին տասնամյակում ամենացածր ցուցանիշն է:Այս մասին հայտարարել են Ռուսաստանի Կենտրոնական Բանկի ներկայացուցիչները:
Ռուսաստանի արտաքին պարտքը գոյանում է արտասահմանյան վարկատուների առաջ պետական մարմինների, Ռուսաստանի Բանկի և ռուսական իրավասության մեջ գտնվող անձանց ստանձնած պարտավորություններից: Ամենից արագ ընթացել է ռուսական մասնավոր կազմակերպությունների կողմից արտասահմանյան գործընկերների պարտքի նվազումը. որոշ խոշոր ձեռնարկություններ, որոնք պատժամիջոցների տակ են գտնվում, զրկվել են արտաքին շուկայից պարտք վերցնելու հնարավորությունից:
Պետական պարտքի նվազման պատճառներից է նաև պետական պարտատոմսերի ժողովրդականության նվազումը: Հարկ է նշել, որ չնայած 1998 թվականին դեֆոլտի ժամանակներից Ռուսաստանը կայուն կատարել է իր պարտավորությունները պարտատերերի նկատմամբ, նույնը չի կարելի ասել որոշ արտաքին պարտատերերի մասին, որոնց ռուսական կառավարությունը պարբերաբար ներում և զրոյացնում է հարյուր միլիոնավոր դոլարների չափով պարտքերը:

Russia's foreign debt has reached its lowest level in the past 10 years. Debt reduction of $ 64.4 billion in 2018 led to the fact that foreign debt of $ 453.7 billion is the lowest in the last decade. This is reported by a representative of the Central Bank of Russia.
Russia's external debt is formed from borrowings of government agencies, the Bank of Russia, and individuals in Russian jurisdiction to foreign creditors. The fastest way was to reduce debt to foreign counterparties from Russian private organizations: many large enterprises that were under sanctions lost their ability to borrow money on the foreign market.
One of the reasons for the decline in public debt is the fall in the popularity of government bonds. It should be noted that although Russia since its default in 1998 has consistently fulfilled its obligations to creditors, this cannot be said of some foreign borrowers, whom the Russian government regularly forgives and writes off debts in amounts of hundreds of millions of dollars.