29-01-2019 12:10 1225
Ռուսաստանում ուժի մեջ են մտել «Սպառողական վարկի (պարտքի) մասին» և «Միկրոֆինանսավորման գործունեության և միկրոֆինանսական կազմակերպությունների մասին» դաշնային օրենքներում փոփոխությունները:
Նշվում է, որ այժմ մեկ տարի ժամկետով սպառողական վարկերի տոկոսադրույքը չի կարող գերազանցել օրական 1,5 տոկոսը, 2019 թվականի հուլիսից` ավելի քան 1 տոկոսը:
Փաստաթղթում նշվում է, որ մինչև հուլիս վարկերի ընդհանուր չափը, տույժերը (տուգանքները) և նման վարկերի գծով այլ վճարումները չեն կարող գերազանցել նախնական վարկի գումարը ավելի քան երկուուկես անգամ, մինչև 2020 թվականի հունվարը` երկու, այնուհետև՝ մեկուկես անգամ:
Ավելի վաղ ՌԴ տնտեսագիտության և սոցիալական գիտությունների ֆակուլտետի դոցենտ Ալիսեն Ալիսենովը մեկնաբանել է օրենքը, որը սահմանափակում է սպառողական վարկերի առավելագույն չափը: Նրա խոսքերով, միկրոֆինանսական կազմակերպությունները սահմանել են վարկերի նկատմամբ բարձր տոկոսադրույքներ և օգտագործում են կիսաքրեական սխեմաներ բնակչությունից գումարը հետ ստանալու համար:
Դեկտեմբերի 28-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենք, որը սահմանափակում է սպառողական վարկերի առավելագույն գումար:

29-01-2019 12:10 1224
In Russia, amendments to the federal laws “On Consumer Credit (Debt)” and “On Microfinance Activity and Microfinance Organizations” came into force.
It is noted that now the rate on consumer loans up to one year can not exceed 1.5% per day, since July 2019 - more than 1%.
The document notes that until July, the total amount of interest, fines, penalties and other charges on such loans may not exceed the amount of the initial loan more than two and a half times, until January 2020 - two, and then - one and a half times.
Earlier, Alisen Alisenov, an associate professor at the Faculty of Economics and Social Sciences, commented on a law restricting the maximum amount of consumer loans. According to him, microfinance organizations have established prohibitively high interest rates on loans and use semi-criminal schemes to collect money from the public.