29-01-2019 12:10 1225
Ռուսաստանում ուժի մեջ են մտել «Սպառողական վարկի (պարտքի) մասին» և «Միկրոֆինանսավորման գործունեության և միկրոֆինանսական կազմակերպությունների մասին» դաշնային օրենքներում փոփոխությունները:
Նշվում է, որ այժմ մեկ տարի ժամկետով սպառողական վարկերի տոկոսադրույքը չի կարող գերազանցել օրական 1,5 տոկոսը, 2019 թվականի հուլիսից` ավելի քան 1 տոկոսը:
Փաստաթղթում նշվում է, որ մինչև հուլիս վարկերի ընդհանուր չափը, տույժերը (տուգանքները) և նման վարկերի գծով այլ վճարումները չեն կարող գերազանցել նախնական վարկի գումարը ավելի քան երկուուկես անգամ, մինչև 2020 թվականի հունվարը` երկու, այնուհետև՝ մեկուկես անգամ:
Ավելի վաղ ՌԴ տնտեսագիտության և սոցիալական գիտությունների ֆակուլտետի դոցենտ Ալիսեն Ալիսենովը մեկնաբանել է օրենքը, որը սահմանափակում է սպառողական վարկերի առավելագույն չափը: Նրա խոսքերով, միկրոֆինանսական կազմակերպությունները սահմանել են վարկերի նկատմամբ բարձր տոկոսադրույքներ և օգտագործում են կիսաքրեական սխեմաներ բնակչությունից գումարը հետ ստանալու համար:
Դեկտեմբերի 28-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենք, որը սահմանափակում է սպառողական վարկերի առավելագույն գումար:

29-01-2019 12:10 1251
В России вступили в силу поправки к федеральным законам «О потребительском кредите (долге)» и «О микрофинансовой деятельности и микрофинансовых организациях».
Отмечается, что теперь ставка по потребительским кредитам до одного года не может превышать 1,5% в день, с июля 2019-го — более 1%.
В документе отмечается, что до июля общий размер процентов, штрафов, пени и иных начислений по таким кредитам не может превышать сумму первоначального займа более чем в два с половиной раза, до января 2020 года — в два, а затем — в полтора раза.
Ранее Алисен Алисенов, доцент факультета экономики и социальных наук, прокомментировала закон, ограничивающий максимальную сумму потребительских кредитов. По его словам, микрофинансовые организации установили запредельно высокие процентные ставки по кредитам и используют полукриминальные схемы для взыскания денег у населения.
28 декабря президент России Владимир Путин подписал закон, ограничивающий максимальную сумму потребительских кредитов.