Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական Բանկը հայտնել է, թե որքան է կազմում ռուսաստանցիների պարտքը սպառողական վարկերի մասով:
Ըստ կարգավորչի` անցյալ տարվա ընթացքում այս ցուցանիշն աճել է 22.8 տոկոսով: Այսպիսով, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիները պարտք են 14.9 տրիլիոն ռուբլի:
ԿԲ ներկայացուցիչները նշել են, որ ֆիզիկական անձանց վարկավորման արագացումը տեղի է ունենում, քանի որ ռուսները աստիճանաբար հեռանում են խնայողական մոդելից, ինչը հանգեցնում է սպառման ավելացման:
Բացի այդ, վարկային շուկայի աճին նպաստել է 2018 թվականին տոկոսադրույքի նվազումը: Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա դեկտեմբերին ֆիզիկական անձանց համար ռուբլով վարկերի տոկոսադրույքն ավելի քան 1 տարի ժամկետի համար կազմել է տարեկան 12.4 տոկոս:
2018 թվականին ամենից հաճախ բանկերը տրամադրել են հիփոթեքային և սպառողական վարկեր: Այսպես, 11 ամիսների ընթացքում հիփոթեքային վարկերի պորտֆելն աճել է՝ 5,34 տրիլիոն ռուբուց հասնելով 6,53 տրիլիոն ռուբլու, իսկ անապահով խմբերի վարկավորումը` 6,02 տրիլիոն ռուբլուց մինչև 7,3 տրիլիոն ռուբլի:
Կարգավորչի պաշտոնական կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ նաև պարզաբանվում է, որ չնայած սպառողական վարկերի աճին, ռուսները իրենց հաշվին պահում են գրեթե այնքան գումար, որքան իրավաբանական անձինք` 28.5 տրիլիոն ռուբլի՝ 28 տրիլիոն ռուբլու դիմաց: ՌԴ քաղաքացիների և ընկերությունների ավանդների աճը միջինը կազմում է 6-6.5 տոկոս:
Կենտրոնական բանկից նշել են 2018 թվականին բանկերի շահույթի մասին. այն աճել է մինչև 1,3 տրիլիոն ռուբլի:

30-01-2019 11:54 1174
The Central Bank of the Russian Federation called the total amount of debt of Russians on consumer loans.
According to the regulator, this figure rose by 22.8% last year. Thus, citizens of the Russian Federation owe 14.9 trillion rubles.
Representatives of the Central Bank of the Russian Federation noted that the acceleration of lending to individuals occurs because Russians are gradually moving away from the savings model, this leads to an increase in consumption.
In addition, lower interest rates in 2018 contributed to the growth of the credit market. Recall that in December last year the interest rate on ruble loans for individuals was 12.4% per annum.
In 2018, banks most often issued mortgage loans and consumer loans. Thus, the mortgage loan portfolio increased from 5.34 trillion rubles to 6.53 trillion rubles, and for unsecured consumer lending - from 6.02 trillion rubles to 7.3 trillion rubles.
The message on the official website of the regulator also clarifies that despite the growth in consumer loans, Russians hold almost as much money in their accounts as legal entities: 28.5 trillion rubles against 28 trillion rubles. The growth of deposits of Russian citizens and companies grew by an average of 6-6.5%.