Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական Բանկը հայտնել է, թե որքան է կազմում ռուսաստանցիների պարտքը սպառողական վարկերի մասով:
Ըստ կարգավորչի` անցյալ տարվա ընթացքում այս ցուցանիշն աճել է 22.8 տոկոսով: Այսպիսով, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիները պարտք են 14.9 տրիլիոն ռուբլի:
ԿԲ ներկայացուցիչները նշել են, որ ֆիզիկական անձանց վարկավորման արագացումը տեղի է ունենում, քանի որ ռուսները աստիճանաբար հեռանում են խնայողական մոդելից, ինչը հանգեցնում է սպառման ավելացման:
Բացի այդ, վարկային շուկայի աճին նպաստել է 2018 թվականին տոկոսադրույքի նվազումը: Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա դեկտեմբերին ֆիզիկական անձանց համար ռուբլով վարկերի տոկոսադրույքն ավելի քան 1 տարի ժամկետի համար կազմել է տարեկան 12.4 տոկոս:
2018 թվականին ամենից հաճախ բանկերը տրամադրել են հիփոթեքային և սպառողական վարկեր: Այսպես, 11 ամիսների ընթացքում հիփոթեքային վարկերի պորտֆելն աճել է՝ 5,34 տրիլիոն ռուբուց հասնելով 6,53 տրիլիոն ռուբլու, իսկ անապահով խմբերի վարկավորումը` 6,02 տրիլիոն ռուբլուց մինչև 7,3 տրիլիոն ռուբլի:
Կարգավորչի պաշտոնական կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ նաև պարզաբանվում է, որ չնայած սպառողական վարկերի աճին, ռուսները իրենց հաշվին պահում են գրեթե այնքան գումար, որքան իրավաբանական անձինք` 28.5 տրիլիոն ռուբլի՝ 28 տրիլիոն ռուբլու դիմաց: ՌԴ քաղաքացիների և ընկերությունների ավանդների աճը միջինը կազմում է 6-6.5 տոկոս:
Կենտրոնական բանկից նշել են 2018 թվականին բանկերի շահույթի մասին. այն աճել է մինչև 1,3 տրիլիոն ռուբլի:

30-01-2019 11:54 1194
По словам регулятора, этот показатель вырос на 22,8% в прошлом году. Таким образом, граждане Российской Федерации должны 14,9 трлн рублей.
Представители ЦБ РФ отметили, что ускорение кредитования физических лиц происходит потому, что россияне постепенно уходят от сберегательной модели, это приводит к увеличению потребления.
Кроме того, снижение процентных ставок в 2018 году способствовало росту кредитного рынка. Напомним, что в декабре прошлого года процентнся ставка по рублевым кредитам для физических лиц составила 12,4% годовых.
В 2018 году банки чаще всего выдавали ипотечные кредиты и потребительские кредиты. Так, портфель ипотечных кредитов увеличился с 5,34 трлн рублей до 6,53 трлн рублей, а по необеспеченному потребительскому кредитованию - с 6,02 трлн рублей до 7,3 трлн рублей.
В сообщении на официальном сайте регулятора также уточняется, что несмотря на рост потребительских кредитов, россияне на своих счетах держат практически столько же денег, сколько юридические лица: 28,5 трлн рублей против 28 трлн рублей. Рост объемов вкладов российских граждан и компаний в среднем вырос на 6-6,5%.