30-01-2019 12:28 1219
Գերմանական խոշորագույն բանկը՝ Deutsche Bank-ը կազմել է աշխարհի ամենաչգնահատված ազգային արժույթների ցանկը: Այս մասին տեղեկացնում է Rambler News Service գործակալությունը:
Deutsche Bank- ի փորձագետների կարծիքով, աշխարհում ամենաչգնահատված արժույթը թուրքական լիրան է:
Երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցնում են Կոլումբիայի պեսոն և ՌԴ-ի ռուբլին, համապատասխանաբար:
Ցանկում չորրորդ հորիզոնականում է ճապոնական իենը, այնուհետև հետևում են շվեդական կրոնան, կանադական դոլարը, հունգարական ֆորինտը և բրիտանական ֆունտ ստեռլինգը:
Հատկանշական է, որ գերմանացի տնտեսագետները ռուսական ռուբլին համարում են աշխարհի ամենաչգնահատված երրորդ արժույթը:
Deutsche Bank-ի ներկայացուցիչների կարծիքով այսօր ռուսական ռուբլու համար հիմնական վտանգը հանդիսանում են Միացյալ Նահանգների և մյուս արևմտյան երկրների պատժամիջոցները:
Միևնույն ժամանակ, գերմանացի տնտեսագետները նշում են, որ նավթի ռեկորդային ցածր գները այլևս որևէ դեր չունեն ռուբլու դիրքում:
Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանը, ինչպես նշվում է, որ հաջողվել է իրենց ազգային արժույթը զերծ պահել նավթի գների տատանումներից՝ մի շարք հաջողված կանոնների և սահմանափակումների արդյունքում:

30-01-2019 12:28 1347
Deutsche Bank, the largest German bank, has compiled a list of the most undervalued national currencies in the world. It is reported by the news agency Rambler News Service.
According to Deutsche Bank experts, the Turkish Lira is the most undervalued currency in the world.
The second and third places are occupied by the Colombian peso and the Russian ruble, respectively.
In fourth place is the Japanese yen, followed by the Swedish krona, the Canadian dollar, the Hungarian forint and the British pound sterling.
It is noteworthy that German economists put the Russian ruble third in the ranking of the most undervalued national currencies of the world.
According to representatives of Deutsche Bank, the main threat to the Russian ruble today is the sanctions of the United States and other Western countries.
Meanwhile, German economists say that record-low oil prices no longer play any role in the ruble position.
The government of the Russian Federation, as noted, managed to protect its national currency from oil price fluctuations as a result of a number of successful rules and restrictions.