30-01-2019 12:28 1219
Գերմանական խոշորագույն բանկը՝ Deutsche Bank-ը կազմել է աշխարհի ամենաչգնահատված ազգային արժույթների ցանկը: Այս մասին տեղեկացնում է Rambler News Service գործակալությունը:
Deutsche Bank- ի փորձագետների կարծիքով, աշխարհում ամենաչգնահատված արժույթը թուրքական լիրան է:
Երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցնում են Կոլումբիայի պեսոն և ՌԴ-ի ռուբլին, համապատասխանաբար:
Ցանկում չորրորդ հորիզոնականում է ճապոնական իենը, այնուհետև հետևում են շվեդական կրոնան, կանադական դոլարը, հունգարական ֆորինտը և բրիտանական ֆունտ ստեռլինգը:
Հատկանշական է, որ գերմանացի տնտեսագետները ռուսական ռուբլին համարում են աշխարհի ամենաչգնահատված երրորդ արժույթը:
Deutsche Bank-ի ներկայացուցիչների կարծիքով այսօր ռուսական ռուբլու համար հիմնական վտանգը հանդիսանում են Միացյալ Նահանգների և մյուս արևմտյան երկրների պատժամիջոցները:
Միևնույն ժամանակ, գերմանացի տնտեսագետները նշում են, որ նավթի ռեկորդային ցածր գները այլևս որևէ դեր չունեն ռուբլու դիրքում:
Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանը, ինչպես նշվում է, որ հաջողվել է իրենց ազգային արժույթը զերծ պահել նավթի գների տատանումներից՝ մի շարք հաջողված կանոնների և սահմանափակումների արդյունքում:

30-01-2019 12:28 1220
Deutsche Bank, крупнейший немецкий банк, составил список самых недооцененных национальных валют мира. Об этом сообщает информационное агентство Rambler News Service.
По мнению экспертов Deutsche Bank, самой недооцененной валютой в мире является турецкая лира.
Второе и третье места занимают колумбийский песо и российский рубль соответственно.
На четвертом месте - японская иена, за которой следуют шведская крона, канадский доллар, венгерский форинт и британский фунт стерлингов.
Примечательно, что немецкие экономисты поставили российский рубль третьим в рейтинге самых недооцененных национальных валют мира.
По словам представителей Deutsche Bank, главная угроза российскому рублю сегодня - это санкции США и других западных стран.
Между тем, немецкие экономисты говорят, что рекордно низкие цены на нефть больше не играют никакой роли в позиции рубля.
Правительству Российской Федерации, как отмечается, удалось оградить свою национальную валюту от колебаний цен на нефть в результате ряда успешных правил и ограничений.