Ամերիկյան Facebook ընկերությունը վճարում է օգտատերերին՝ Facebook Research-ի VPN-ծառայության տեղակայման համար, որն ընկերությանը թույլ է տալիս հետևել նրանց ակտիվությանը, հայտնել է TechCrunch առցանց-պորտալը:
Ըստ պորտալի հետաքննության՝ 2016 թվականից Facebook-ը 13-ից մինչև 35 տարեկան օգտատերերին ամսական 20-ական դոլար է վճարում Facebook Research-ի VPN-ծառայության տեղակայման համար, նաև պարգևատրում է նախատեսված նոր հաճախորդներ ներգրավելու համար:
Բացի այդ՝ Facebook-ն օգտատերերին խնդրում էր Amazon կայքից իրենց պատվերների պատմության սքրինշոթներն անել:
Facebook-ում հայտնել են, որ իրենք Facebook Research-ն օգտագործում են իրենց լսարանի նախապատվությունների վերաբերյալ տվյալներ հավաքելու համար և նախատեսում են շարունակել նման գործունեությունը:
Փորձագետի կարծիքով, որին դիմել են TechCrunch-ի ներկայացուցիչները, հավելվածի շնորհիվ Facebook-ը կարող է մշտական հիման վրա հավաքել այնպիսի տեղեկություններ, ինչպիսիք են՝ «անձնական հաղորդագրությունները սոցիալական ցանցերի և մեսենջերների հավելվածներում, ներառյալ լուսանկարներն ու տեսանյութերը, որոնք օգտատերերն ուղարկում են միմյանց, էլեկտրոնային փոստի հասցեները, ակտիվությունը Համացանցում և նույնիսկ օգտատիրոջ գտնվելու վայրի մասին տեղեկատվությունը»:
Ինչպես նշում է TechCrunch-ը, Facebook-ի նման գործողությունները կարող են խախտել Apple ընկերության քաղաքականությունը, որի առցանց-խանութում նույնպես ներկայացված է VPN-ծառայությունը:
Apple-ում TechCrunch-ին հայտարարել են, որ տեղյակ են իրավիճակին, բայց առայժմ այն չեն մեկնաբանի:
Facebook-ն արդեն մեկ անգամ չէ, որ Apple-ի ներկայացուցիչների կողմից քննադատության է ենթարկվել օգտատերերի տվյալները հավաքելու համար:

30-01-2019 16:58 1159
The American company Facebook pays users for installing the Facebook Research VPN service, which allows the company to track their activities, according to TechCrunch.
According to the portal research, from 2016 Facebook pays $ 20 a month to users aged 13 to 35 for installing the Facebook Research VPN service, as well as reward for attracting new customers.
In addition, Facebook asked users to take screenshots of the history of their orders from Amazon.
Facebook reported that they use Facebook Research to collect data on the preferences of their audience and plan to continue such activities.
According to an expert who was contacted by TechCrunch, thanks to the application, Facebook can regularly collect information such as "private messages in social networking applications and instant messengers, including photos and videos that users send to each other, email addresses, activity in the Internet and even the user's location information. "
According to TechCrunch, such Facebook actions can be a violation of Apple’s policy, which also has a VPN service in its online store.
Apple said they were aware of the situation, but for now they will not comment on it.
Facebook is not the first time criticized by representatives of Apple because of the collection of user data.