Իրանի իշխանությունները գործարկել են ոսկով ապահովված PayMon կոչվող կրիպտոարժույթ՝ պատժամիջոցների շրջանցման համար: Այլընտրանքային արժույթի մշակմամբ աշխատել են Parsian Bank, Bank Pasargad, Bank Melli Iran և Bank Mellat բանկերը, ակտիվը ներկայացվելու է արտաբորսային Fara Bourse հարթակում, գրում է CryptoGlobe-ը:
Ghoghnoos ընկերության տնօրեն Վալիոլլա Ֆաթեմին հայտարարել է, որ սկզբնական փուլում թողարկվելու է 1 միլիարդ նոր տոկեն: Դրանք օգտագործվելու են ֆինանսական հաստատությունների ակտիվների տոկենիզացիայի և միջբանկային SWIFT համակարգից անջատելուց հետո երկրի տնտեսության համար բացասական հետևանքների նվազեցման համար:
Հունվարի վերջին համացանցում տեղեկություն էր հայտնվել այն մասին, որ Իրանի Կենտրոնական բանկը իր ազգային կրիպտոարժույթի պաշտպանության նպատակով պատրաստվում է արգելք սահմանել այն թվային փողերի օգտագործման համար, որոնք չէին ստացել տեղական ֆինանսական կարգավորողի հավանությունը: Քաղաքացիների համար սահմանափակումներ կմտցվեն, որպեսզի նրանք չկարողանան բանկային հաշիվներին 10 հազար դոլարից ավելի գումար պահել:

06-02-2019 16:36 1590
Власти Ирана запустили обеспеченную золотом криптовалюту PayMon для обхода международных санкций. Над выпуском альткоина работали банки Parsian Bank, Bank Pasargad, Bank Melli Iran и Bank Mellat, актив будет представлен на внебиржевой платформе Fara Bourse, пишет CryptoGlobe.
По словам директора компании Ghoghnoos Валиолла Фатеми, изначально будет выпущен 1 млрд новых токенов. Они будут использоваться для токенизации активов финансовых учреждений и уменьшения негативных последствий для экономики страны после отключения от межбанковской системы SWIFT.
В конце января в сети появилась информация о том, что центральный банк Ирана готовится ввести запрет на использование цифровых денег, которые не получили одобрение местного финансового регулятора, для защиты своей национальной криптовалюты. Для граждан будет введены ограничения, чтобы они не смогли хранить средства на сумму свыше 10 000 долларов не на банковских счетах.