Իրանի իշխանությունները գործարկել են ոսկով ապահովված PayMon կոչվող կրիպտոարժույթ՝ պատժամիջոցների շրջանցման համար: Այլընտրանքային արժույթի մշակմամբ աշխատել են Parsian Bank, Bank Pasargad, Bank Melli Iran և Bank Mellat բանկերը, ակտիվը ներկայացվելու է արտաբորսային Fara Bourse հարթակում, գրում է CryptoGlobe-ը:
Ghoghnoos ընկերության տնօրեն Վալիոլլա Ֆաթեմին հայտարարել է, որ սկզբնական փուլում թողարկվելու է 1 միլիարդ նոր տոկեն: Դրանք օգտագործվելու են ֆինանսական հաստատությունների ակտիվների տոկենիզացիայի և միջբանկային SWIFT համակարգից անջատելուց հետո երկրի տնտեսության համար բացասական հետևանքների նվազեցման համար:
Հունվարի վերջին համացանցում տեղեկություն էր հայտնվել այն մասին, որ Իրանի Կենտրոնական բանկը իր ազգային կրիպտոարժույթի պաշտպանության նպատակով պատրաստվում է արգելք սահմանել այն թվային փողերի օգտագործման համար, որոնք չէին ստացել տեղական ֆինանսական կարգավորողի հավանությունը: Քաղաքացիների համար սահմանափակումներ կմտցվեն, որպեսզի նրանք չկարողանան բանկային հաշիվներին 10 հազար դոլարից ավելի գումար պահել:

06-02-2019 16:36 1588
Iranian authorities launched PayMon cryptocurrency secured with gold to circumvent international sanctions. Parsian Bank, Bank Pasargad, Bank Melli Iran and Bank Mellat worked on the release of altcoin, the asset will be presented on the over-the-counter platform Fara Bourse, writes CryptoGlobe.
According to the director of the company Ghoghnoos Valiolla Fatemi, 1 billion new tokens will be initially released. They will be used to tokenize the assets of financial institutions and reduce the negative consequences for the country's economy after disconnection from the interbank SWIFT system.
In late January, the network reported that the central bank of Iran is preparing to impose a ban on the use of digital money, which was not approved by the local financial regulator, to protect its national cryptocurrency. Restrictions will be imposed on citizens so that they cannot keep funds in excess of $ 10,000 in non-bank accounts.