«Սբերբանկի» ղեկավար Հերման Գրեֆը կարծում է, որ իշխանության նեկայացուցիչները չպետք է վախեցնեն ռուսներին ապադոլարացման մասին քննարկումներով: Ըստ նրա, դոլարը ներկայումս շարունակում է մնալ քաղաքացիների պաշտպանական հիմնական ակտիվներից է մեկը:
«Ոչ մի դեպքում չի կարելի ոչինչ արգելել և սահմանափակել: Երբ փոքր ինչ սկսենք սպառնալով մատ թափ տալ, մարդիկ անմիջապես կհանեն գումարները և կթաքցնեն դրանք ներքնակների տակ: Ապահովության համար: Ամբողջական մնալու համար: Կա դառը փորձ», - ասել է նա ТАСС- ին:
Ավելի վաղ Wall Street Journal-ը հայտնել էր, որ Ռուսաստանը ջանքեր է գործադրում դոլարից կախվածության նվազեցման համար, դրանք արդեն որոշ արդյունքներ են բերել:
«Այսպես կոչված ապադոլարացումը, որը պաշտպանում են նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը, պետք է օգնի մեղմացնելու հարվածը, եթե արևմտյան պատժամիջոցներն ուղղված լինեն ֆինանսական համակարգի դեմ»,- նշում է հրատարկությունը:

The head of Sberbank, German Gref, believes that government officials should not frighten Russians with discussions about the de-dollarization of the economy. According to him, the dollar is currently still one of the main protective assets of citizens.
“You can not prohibit and restrict anything. As soon as we shake a little with our fingers, people will immediately pull out the money and hide it under the mattress. Just in case. To be more whole. There is a bitter experience, ”he told TASS.
Earlier, the Wall Street Journal reported that Russia is making efforts to reduce dollar dependence, they have already brought some results.
"The so-called dedollarization, which is supported by President Vladimir Putin and the Central Bank of Russia, should help soften the blow if Western sanctions are directed against the financial system," the newspaper notes.