«Սբերբանկի» ղեկավար Հերման Գրեֆը կարծում է, որ իշխանության նեկայացուցիչները չպետք է վախեցնեն ռուսներին ապադոլարացման մասին քննարկումներով: Ըստ նրա, դոլարը ներկայումս շարունակում է մնալ քաղաքացիների պաշտպանական հիմնական ակտիվներից է մեկը:
«Ոչ մի դեպքում չի կարելի ոչինչ արգելել և սահմանափակել: Երբ փոքր ինչ սկսենք սպառնալով մատ թափ տալ, մարդիկ անմիջապես կհանեն գումարները և կթաքցնեն դրանք ներքնակների տակ: Ապահովության համար: Ամբողջական մնալու համար: Կա դառը փորձ», - ասել է նա ТАСС- ին:
Ավելի վաղ Wall Street Journal-ը հայտնել էր, որ Ռուսաստանը ջանքեր է գործադրում դոլարից կախվածության նվազեցման համար, դրանք արդեն որոշ արդյունքներ են բերել:
«Այսպես կոչված ապադոլարացումը, որը պաշտպանում են նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը, պետք է օգնի մեղմացնելու հարվածը, եթե արևմտյան պատժամիջոցներն ուղղված լինեն ֆինանսական համակարգի դեմ»,- նշում է հրատարկությունը:

Глава Сбербанка Герман Греф считает, что представители власти не должны пугать россиян дискуссиями о дедолларизации экономики. По его словам, доллар в настоящее время по-прежнему остаётся одним из основных защитных активов граждан.
«Нельзя ничего запрещать и ограничивать. Как только чуть-чуть погрозим пальчиком, люди тут же вытащат деньги и спрячут под матрас. На всякий случай. Чтобы целее были. Есть горький опыт», - сказал он ТАСС.
Ранее Wall Street Journal сообщал, что Россия предпринимает усилия по снижению долларовой зависимости, они уже принесли определенные результаты.
«Так называемая дедолларизация, которую поддерживает президент Владимир Путин и Центральный банк России, должна помочь смягчить удар, если западные санкции будут направлены против финансовой системы», - отмечает издание.